Defolu mobilya nasıl olur ?

defolu moibyaBir çok kimse tarafından merak edilen bir soruda defolu mobilyaları nasıl olur sorusudur ?
Defo demek adı üzerinde defo.Yani bir yerinde kusur olan şeylere defolu denir.Mobilyanı defosu ise doğal olarak kusurlu olmasından kaynaklanır.
Defolu mobilyalar nasıl olur diye bir soru sorarken aslında doğru soru şu olmalıdır:
Defosu nedir ve nerededir?
Şayet satın alınan defolu bir mobilyanı defosu çok önemli bir yerde değilse ya da göze batmayacak bir noktada ise defolu mobilya satın almak kesinlikle bir sorun meydana getirmez.
Defolu mobilyanın defosu a) görselliğe bağlı defo b) fiziksel defo olara ikiye ayrılır:

a) Görselliğe bağlı defo az önce yukarıda açıkladığım gibi göze zevkine karşı kusurlu sayılan defolardır.Bunlar, ufak tefek çizikler,mobilyanın damarlarının yanlış istikamette olması yani ters olması,bazı aksesuarların uyumsuz veya bozuk veya kırık olması filan; kısaca özetlemek gerekirse pek de önemli olmayan defo çeşididir.

b) bu kısımda yer alan defo çeşitleri fiziksel defo olarak adlandırılabilir,bunlar büyük ve kullanımı etkileyecek kusurlardır.Aslına bakarsanız bu türden imalat hataları defolu mallar olarak ayrılacağına direk olarak imha edilmesi gerekir.Fiziksel anlamda mobilya defosuna bir aç örnek verecek olursak: mesele satın aldığınız bir çekyatın makaslarında sorun bulunabilir ve bu durumda çekyatı he açıp kapadığınızda büyük sorunlar yaşanabilir, bir yatak odası dolabının kapakları tam olara kapanmıyor olabilir, bir koltuk takımında yer alan parçalardan mesele bir tekli bir berjerin bir ayağı diğerinden kısa olabilir.

Defolu mobilya satın alınır mı ?

a gurubuna giren defolu mobilyaları satın almakta bir sakınca yoktur ama b grubuna dahil olan ve ağır defosu olan mobilyanın satın alınması kesinlikle yanlıştır.

Defolu mobilyaların fiyatı ne kadardır?

Defolu mobilyaları satan yere göre değişir bunun bir standartı yoktur a mağazasından alınan defolu bir mobilya 100 lira ise b mağazasından alınan aynı ürün 200 lira olabilir.Ama şu bir hakikattir,defolu mobilyalar ucuz mobilyalardır

Defolu mobilya satan yerler nerelerdir?

Her mağaza ve her mobilya satan işletme defolu mobilya satabilir.Defolu mobilyaları genel olarak spot mobilya satan dükkanlarda bulabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir