Kombi ne kadar elektrik harcar?

kombiEvlerimizde kullandığımız kombilerimize kış aylarının gelmesiyle birlikte gene epey bir iş düştü.

Bilindiği gibi kombiler elektrik olmazdan çalışmazlar, kombilerin çalışabilmesi, petekleri ısıtabilmesi için kombinin içerisinde bulunan küçük motorun sıcak suyu devirdaim etmesi gerekir bu pompa ise elektrikle çalışır;daha bir kaç elektrikle çalışan parça daha vardır ama en önemlisi motordur neyse onumuz bu değildi zaten.

Doğalgazlı kombi ne kadar elektrik harcar?

Kombilerimizin harcadıkları elektrik kombi büyük ve küçüklüğüne ve marka ve modeline göre değişir ama ortalama olarak bir hesap yapacak olursak

Kombiler ortalama olarak kış aylarında günde 8-10 saat arasında çalışmaktadırlar. Ortalama 10 saat çalıştığını kabul edelim günde çektikleri elektrik 1kw ile 1,5 kW arasında bir değerde olacaktır. Kombiler 30 günde*1kw= 30kw ile 30 gün*1,5kw = 45 kW arasında elektrik tüketirler . Bunun parasal olarak tutarını hesap edersek ; Elektriğin 1kW ı 0,25 TL dir. 30*0,25= 7,5 TL ile 45*0,25TL = 11,25TL arasında elektrik faturasına etkisi olacaktır

ÖNEMLİ NOT: Yukarıda yazı yayına girdiği zaman elektriğin 1 KW fiyatı o zaman 0,25 lira imiş, şu an ise vergiler ıvırlar zıvırlar hepsi içinde 1 KW elektrik 0,366 kuruştur.hesabınızı buna göre yeniden yapabilirsiniz.

Burada önemli olan kombinin ne kadar elektrik harcadığı değil ne kadar doğalgaz harcadığıdır çünkü kombiler aylık olarak fazla bir elektrik sarfiyatı meydana getirmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.