Adapazarı korucuk hakkında yorumlar

Korucuk adapazarına bağlı bir yer. Korucuk denilince benim aklıma ilk gelen şey sağlam evleridir. Korucuk öyle gelişmiş aktivitenin eğlencenin bol olduğu bir yer değildir.Bu sizi yanıltmasın. Korucuk daha çok oturma-yaşama-barınma anlamında bir yerdir.Kendi halinde insanları vardır ve bu insanlar sabah kalkıp adapazarına işe gider akşam olunca da evlerine dönerler.

Korucuk ile Adapazarının arasında 16,17 kilometre gibi bir mesafe vardır. Adapazarının merkezi yani çark caddesi ile korucuğa belediyenin otobüsüyle gitmek isterseniz 35,40 dakika belediye otobüsünde yolculuk etmeniz gerekir. Şayet özel arabanız varsa bu mesafe 7,8 dakikaya düşer. daha da hızlı gidebilirsiniz ama yollarda bir sürü radar vardır. Korucuk dediğimiz yer , 1.etap, 2. etap, 3.etap , 496 konut ( 4. etap) , Dorukkent, Korukent,Memursen,Vakıfkent,İdealkent,Megapark,Binnur Evler gibi projelerden oluşmaktadır.

Korucuk tıpkı karasuda olduğu gibi yoğun olarak inşaat yapılaşması vardır.harıl harıl çalışmakta olan işçiler birbiri ardına binaları 8,9 ay gibi kısa bir zamanda dikmektedir. o kadar hızlı inşaat yapıyorlar ki inanın bu konuda türkiye rekoru bile kırarlar.korucuktan ayrıldığımda 8,9 ay kadar sonra tekrar geldiğimde yeni yeni binalar görüyorum hatta o kadar hızlılar ki binaları yapıp bitirmekle kalmıyorlar birde kiraya veriyor. 8,9 ay öncesine kadar bomboş olan bir arsa 8,9 ay kadar sonra balkonunda çamaşır aslı bir eve dönüşüyor.şaka gibi.

Korucuk, 1999 Gölcük depreminden sonra plânlanan yeni bir yerleşim bölgesidir..Diğer yeni yerleşim bölgeleri hemen yanında (çok fazla uzak olmayan) Camili ve Karaman’dır. Genel konut inşaası TOKİ tarafından gerçekleştirilmiştir ve bazı özel girişimcilerin yaptığı inşaatlarda vardır.Halihazırda ise cebinde 300,500 bin lirası olan kimseler buradan bir arsa satın alarak (ya da arsa kendininde olabiliyor) hemen 5 katlı bir bina dikiyorlar. Binalara talep var ki insanlar burada mantar gibi bina dikiyorlar.korucukta belediyenin verdiği inşaat ruhsatı 5 kat.

İlköğretim okulu , cami,sağlık ocağı ve yakınında Sakarya Korucuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. Korucuk’un en gelişmiş yeri Kerem Coşkun Caddesidir. Korucuk genel olarak tepe bir araziye kurulmuştur; 150 – 200 metre civarında değişen rakıma sahiptir.

Korucukta ev kiraları çok ucuzdur. 1+1 evlerin kirası 300 ila 450 lira arasında değişirken bu fiyata 2+1 evde bulabilmeniz mümkün.(yıl 2018) korucukta benim gördüğüm en büyük evler 4+1 şeklinde 160 m2 civarında olan dairelerdir.bu 4+1 şeklindeki bir hayli geniş evlerin kirası da 700,800 arasında değişmektedir.böyle yeni daireler istanbul da olsa kirası 4,5 binden altına inmez (tabi ki semt önemli)

Korucuk kendi halinde insanları yaşağıdığı sessiz sakin bir ilçedir.Genelde adapazarı merkezde çalışan kimseler buraya gece kalmak için gelirler bir nevi korucukdaki dairesini otel gibi kullanırlar.Bölgede ailelerde hatırı sayılır oranda fazladır.

Dikkat çeken bir ayrıntı, korucukta yabancıların artışıdır. Son bir kaç sene içerinde müthiş oranda yabancı akınına uğramıştır.işte birbiri ardına yapılan yeni binaların en büyük alıcısı bu yabancılardır. Yabancıların bölgede ağırlığı o kadar fazladır ki sıfır binaların önünde arapça satılık-kiralık yazmaktadır.

Korucuk yeni yeni kurumsal marketlere kavuşuyor.daha önceleri sadece merkezi yerinde bulunan bir kaç tane marketi olan koskoca korucuğun şimdi yavaş yavaş bazı bölgelerine kurumsal marketler girmeye başladı.Bölgede ağırlıklı olarak “bim, a101 ve şok” gibi marketler  vardır. sadece korucuğun en merkezi yeri olan bölgede güzel bir “essen” marketi vardır ve hemen yanında “alkid-adadakiler” diye gene büyükçe bir marketi vardır. Söz konusu işlek bölgede bir kaç kasap, berber dükkanları ve eczane vardır.

Korucukta sadece (benim gördüğüm) bir tane ATM vardır oda ziraat bankasının atmsidir. bulunduğu yer ise Kerem Coşkun Caddesidir.koskoca korucukta sadece bir tane atm’nin olması bana göre büyük bir eksikliktir.Mesela korucuk postanesi yoktur. polis karakolu ya da jandarmasıda yoktur. bunlar büyük eksikliklerdir.Korucukta benim gördüğüm (bu bilgiler kesin bilgi değildir. doğrusunu bilen aşağıda yorum kısmından paylaşabilir) iki tane koskocaman okul vardır.3,4 adet camisi vardır.

Korucuğun en güzel özelliklerinden bir tanesi yeni yerleşim birimi olduğu için alt yapı müthiş güçlüdür. su,elektrik.doğalgaz,telefon,internet neredeyse hatasız çalışmaktadır.belediye otobüsleri zamanında gelir ve bu süre hiç şaşmaz.bazı belediye otobüs şöförleri o kadar cana yakındır ki paranız olmasa bile sizi indirmez.

korucuk halkı, diğer bütün şehirlerimizde olduğu gibi sorumsuz insanların etrafa saçtığı pisliklerden son derece rahatsızdır.yol kenarına bırakılan çöpler başı boş köpekler tarafında parçalanarak çok kötü görüntü oluşturmaktadır.öyle sorumsuz ve pis insanlar vardır ki, evinde bulunan  çekyatı,konsolu,vitrin takımını,halısını güzelim çimenlerin üzerine parçalayıp atar. bir diğerleri evinde yaptığı tadilatın molozunu gene bu yemyeşil çimenlerin üzerine bırakır. belediyeyi arayıp bu moloz ya da eski mobilyalarını belediye ekiplerine çok cüzi bir paraya vermek (istanbulda böyle adapazında bedava bile olabilir moloz alım hizmeti) akıllarına gelmez. doğayı kirleten bu insanlardan nefret ediyorum.

Adapazarı Korucuğu nasıl gidilir diye merak edenler için.. Başka illerden korucuğa gitmek için önce şehirler arası otobüse binip adapazarı (sakarya) otobüs terminalinde ineceksiniz. indiğinizde (ya vip turizmle ya da metronun otobüsleriyle gittiğinizi varsayarak konuşuyorum) otobüsün servislerine bineceksiniz… Dikkat: ortagaraja giden servislere bineceksiniz. servise bindiniz ve ortagarajda indiniz. hemen otobüs duraklarının olduğu yere yöneliyor ve ya 24 ya da 25 numaralı belediye ya da özel halk otobüsüne biniyorsunuz. ikisi de aynı yere gider ama siz genede gitmek istediğiniz yere göre şöföre binmeden önce gideceğiniz konumu sorun. bu arabalar biraz karışıktır biri korucuk toki evlerine kadar gider ötekisi 1740 adaya kadar gider. korucuğa giderken korucuk eğitim ve araştırma devlet hastanesinin önünden geçeceksiniz dolayısıyla hastaneyide görmüş olacaksınız.

korucuk ne çok fazla güzel nede çok fazla kötü bir yer. orta vasatta kendi halinde bir yaşam yeri. genç arkadaşlar burada yaşamaktan sıkılabilir ama yaşı belirli bir seviyeyi aşmış insanlar burada huzur içerinde sessiz sedasız yaşamlarını sürdürebilirler. havası çok güzeldir etraf yemyeşildir. sabah kalktığınızda koşacağınız, yürüyüş yapacağınız bir sürü yolunuz var burada. yağmur yağdığında etrafa yayılan mis gibi yeşillik kokusunu da unutmamak lazım 🙂

Adapazarı korucuk aşağıdaki haritada gösterilmiştir

11 yorum

 1. Güzelim yeri köpekler istila etmiş durumda. Her yer başı boş köpek sürüsü kaynıyor. Yürürken hele hele bisiklete binerken tedirgin olmaktayız. Bisiklet üzerinde havlayıp saldırdıkları oluyor.
  PEK TABİ Kİ BELEDİYENİN UMURUNDA DEĞİL!
  HERİFLERDEN (BELEDİYEDEN) UMUDUMUZU KESTİĞİMİZ İÇİN BAŞKACA ÇÖZÜMLER ARAMAKTAYIZ; ZATEN UMURLARINDA OLMASINI DA BEKLEMİYORUZ.
  ÖYLE SORUMSUZ BİR BELEDİYE Kİ, TELEFONA BİLE CEVAP VERDİKLERİ YOK. KAZARA TELEFONA LÜTFEDİP ÇIKTIKLARINDA İSE (NEDEN ARADIN DERCESİNE) BAĞIRA ÇAĞIRA KONUŞUYORLAR. SANKİ KARŞILARINDA BU ÜLKENİN BİR VATANDAŞI YOK DA BİR İT VAR! DEVLETTEN MAAŞINI ALAN BİR BELEDİYE GÖREVLİSİ Mİ YAHUT BİR MAFYA ÖZENTİSİ Mİ BELLİ DEĞİL. YAPTIĞIN İŞ SANA AĞIR GELİYORSA BIRAK GİT KARDEŞİM.

 2. ORTALIK KÖPEKDEN GEÇİLMİYOR. BAŞI BOŞ BİR SÜRÜ KÖPEK ETRAFDA DOLANIYOR. BELEDİYENİN UMURUNDA DEĞİL. YASA İZİN VERMİYORMUŞ. YASA İZİN VERSE DE ZATEN KALKIP BİR İŞ YAPMAZLAR.
  BEN BU BAŞIBOŞ KÖPEKLERDEN SON DERECE RAHATSIZ OLDUM KORUCUK’DA..BİR TANE İKİ TANE DEĞİL YA SÜRÜYLE GRUP GRUP GEZİYORLAR. BİRDE AÇIK ALAN SAKLANACAK BİR YERDE YOK DİREK HEDEFSİN. KORKARAK SAĞA SOLA, MARKETE, OKULA GİDİYORUZ BÖYLE KEPEZELİK OLUR MU ?

 3. İNSANLAR TARAFINDAN ÇÖPLERİN GELİŞİGÜZEL ETRAFA ATILMASI, YOĞUN MİKTARDA BAŞIBOŞ KÖPEKLERİN VARLIĞI İŞİN KÖTÜ TARAFI. HEMEN HER YERDE GRUPLAR HALİNDE KÖPEKLER DOLAŞIYOR BU DURUM İNSANLAR VE ÖZELLİKLE ÇOCUKLAR İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR TEHLİKE. HAYVANLARI HEPİMİZ SEVİYORUZ AMA İNSAN HELE HELE ÇOCUK HAYATI BENCE HER ŞEYDEN DAHA ÖNEMLİDİR.

 4. Objektif bir yazı kaleme aldığınız için size teşekkür etmek istedim.
  Özellikle etrafı pisleten insanlar hakkında söylemiş olduklarınız çok doğru.

 5. korucuk yükselen değer. korucuk ileride 1 e 10 koyacak bir yer. adapazarı yavaş yavaş korucuğa taşınıyor. korucuk alt yapısı bitmiş güvenli sağlam bir yer. korucuktan daire almak için acele ediniz.

 6. ADAPAZARI KORUCUK ÇOK YAKINDA ÇOK DEĞERLİ BİR YER OLACAK. ZATEN DEĞERLİ ANCAK DAHA DA DEĞERLENECEK…OTOBAN GİŞELERİ HASTANE POSTANE VE BİRÇOK TİCARİ ALAN YAPILACAK BUNLAR EN KISA ZAMANDA YAPILACAK OLAN EYLEMLER
  İŞTE BU ALANLAR YAPILDIĞINDA KORUCUKTA HERŞEY DAHA BAŞKA OLACAK, İNSANLAR BURADAN DAİRE ALMAK İÇİN BİRBİRLERİYLE YARIŞACAKLAR.

 7. adapazarının yükselen yıldızıdır. yoğun olarak yaılaşmanın sebebi ev fiyatlarının ucuz ve sağlam olmasıyla ilgilidir. alt yapısı dediğiniz gibi aksamaz sonuçta yeni bir bölge. adapazarına biraz daha yakın olsaydı (özel araçla yakın belediye otobüslerini kastediyorum) iyi olurdu diye düşünüyorum.
  sonuçta iyi bir yazı olmuş bilgi sahibi olmayanlar için iyi olmuş emeğinizi sağlık

 8. Evet yazdıklarınız doğru özellikle bir tane atm nin oluşu büyük eksik oysa korucukta çok insan yaşıyor. Ev fiyatları ucuz ev satın almak isteyenler için hakikaten cazip fiyata hemde site içerinden yepyeni daireler var

 9. korucuk, gelişmiş alt yapısıyla son derece güçlü binalarının olduğu bir yerleşim bölgesidir. bölgede bulunan binaların tamamı deprem yönetmeliğine uygun sağlamdır. yatırımlık bir yerdir, değeri her geçen gün artan bir bölgedir.hastaneye valiliğe kamu kurumlarına yakın bir yerdir. 3 sene önce ev almıştım çok sevdiğim bir yer.

 10. güzel yorumların için teşekkürler. bende adaparı korucuktan satın almak için ev bakıyordum bu bigiler epey işime yaradı. sessiz sakin güzel havası olan bir yer hemen yanında hastane olması büyük bir artı…

Yorumlar kapatıldı.