Osmanlı banyo modelleri Türk hamamı

Türk hamamı Türk banyo denilince  bilindiği gibi bu iki kelimenin bütün dünya farkındadır yani Türk banyomuz ve Türk hamamımız dünya çapında ünlü.

Söz konusu banyo geleneği 15 yüzyılda Anadolu’nun o meşhur hamam kültürüyle harmanlanmasının ardından meydana gelen dünya çapında ünlü bir kültürdür.15 yüzyılda Osmanlı vilayetlerinin büyük bir bölümüne Osmanlı hamamı inşa edilmiştir söz konusu tarihte sadece İstanbul vilayetinde yüzlerce hamamın olduğu biliniyor.

Eski zamanlarda Osmanlı dönemlerinde hamam kültürü şimdi ki gibi karikatürize edilmiş bir kültür değildir aksine o dönemin halkları,  birçok sebep için mesela gelin,  adak, sünnet ve daha başka bir çok sosyal aktivite için hamama giderlerdi. Hamamlar Osmanlı toplumunda, eğlence ve sosyal aktivitelerin yaşandığı önemli mekanlardan birisiydi.

kadın ve erkeklerin bir arada banyo yapması doğal olarak uygun değildi böylelikle Osmanlı hamamlarında kadınlar gündüz saatlerinde banyo yapmak ve değişik sosyal aktiviteleri meydana getirmek için hamamlarda buluşurken erkekler ise daha çok gece banyo yaparlardı yada sabahın erken saatlerinde

türk hamamı (1)

türk hamamı (2)

osmanlı türk banyo (1)

osmanlı türk banyo (2)

osmanlı banyo modelleri (1)

osmanlı banyo modelleri (2)

osmanlı banyo modelleri (3)

osmanlı banyo modelleri (4)

osmanlı türk banyo (3)

osmanlı türk banyo (4)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir