En iyi hosting firmaları yerli ve yabancı

Yıllardır domain ve hosting alırım yenilerim, kapatırım devrederim.Hosting ve domain konusunda 8 senelik tecrübem vardır.

Konumuza girmeden evvel açıklığa kavuşturulması gereken bir kaç önemli ayrıntı vardır.Öncelikle aradığımız iyi bir hosting midir yoksa o kadar önemli olmayan dandik bir firmamıdır. Şayet ben bir web sitesi yapacağım benim için bu web sitesi çok önemlidir, kesinlikle kapanmaması lazım mı diyorsunuz, yoksa ben öylesine bir site açayım da adet yerini bulsun, dostlar alışverişte görünsün diye düşünerek bir web sitesimi açmak istiyorsunuz ? İşte öncelikle buna karar vermeniz lazım.

Birinci durumda size  para gerekir.

İkinci durumda ise para gerekmez.

Evvela şunu aklınızdan çıkarmamanız lazım para kazanmak istiyorsanız para harcamalısınız.Para kazanmaktan söz ettim çünkü açacağınız web sitesi ticari anlamda bir web sitesi olabilir ya da müşterilerinize parayla yapacağınız bir web sitesidir.Yani sonuç itibarıyla kalite istiyorsanız para har-ca-ya-cak-sı-nız bu kadar basit…Bunu neden vurguladım biliyor musunuz ? Çünkü insan cebinden para çıkmasını pek sevmez “yaaa bir internet sitesidir gideyim de filan hosting firmasından bir hosting alayım, neden kapansın ki” diye düşününebilirsiniz. Ama her şey bu kadar basit değildir.Sadece (aylık anlamda söylüyorum) 1, en fazla 2 dolar daha az para vereceğim diye gider dandik ve kurumsal olmayan bir firmadan hizmet satın alırsınız bu size çok pahalıya patlar Benim başıma çok geldiği için söylüyorum bu merdiven altı hosting firmaları beni çok kandırdı diyebilirim..Daha sonra sitelerimi taşımak için günlerce haftalarca sabahlara kadar uğraştığımı küfürler ettiğimi bilirim…

Bilinmesi gerekmektedir ki hosting hizmeti vermek çok ciddi bir sorumluluk gerektirmektedir, bu sorumluluk dünya üzerinde sadece bir firmada var.Türkiye’dede sadece bir tek firmada vardır. Dikkat ediniz iki firmadan bahsetmiyorum başkaları gibi, sadece bir firmadan bahsediyorum.Çünkü biraz sonra ismini vereceğim firmaların ne dünyada ne de Türkiye’de alternatifi yok.Bana göre sayacağım biri yerli diğeri yabancı olmak üzere iki firmadan başka firmada yok, geri kalan bütün firmalar bana göre acemi,çaylak,şimarık,işi bilmeyen,ukala,ciddiyetsiz,sorumsuz vesaire vesaire.

Hosting demek insanın emanetini teslim ettiği bir firma demek öyle ya ! ben adamlara dükkanımın anahtarını ve dükkanımın içindeki her şeyimi teslim ediyorum, sabah kalktığımda bir de bakıyorum ki site açılmıyor ya da yarım saatte açılıyor, firmayı arıyorum ve telefona çıkan bir eşekten azar işitiyorum.Adamların sunucuları beş para etmez ama adamlar o kadar rahat ve pişkin ki  milleti kandırıp halen müşteri avlamaya devam ediyorlar.Ellerine düşen insanlarda lanet olsun diyor ve ödediği parayı alamadan defolup gidiyor.

Hosting hizmeti öyle riskli ve öyle tehlikeli bir iştir ki düşünsenize iyi bir web siteniz var ve bu web siteniz adamların elinde.Sitenin içeri önemli değil neticede sitenin yedeğini alırsınız ve bilgisayarınızda güvenle saklarsınız ama ya domain ? Domain gittiği anda sitenizi içeri 5 kuruş etmez.

Evet arkadaşlar en iyi hosting firmaları derken dünya üzerinde kurumsal anlamda en iyi hizmeti vere tek bir hosting firması vardır buda almış olduğu parayı sonuna kadar hak eden hostgator.com ‘dan başkası değildir.Türkiyede ise en iyi türk hosting firması olarak tabi ki natro.com ‘dur.Natronun sunucuları Türkiye’de olduğu için sayfaların açılma hızı mükemmeldir 8 senedir natroyla çalışırım. Hostgator’un sunucuları yurt dışı lokasyonlu olduğu için natro’ya nazaran çok az daha yavaş açılır.bu iki hosting firmasında bulunan siteler 365 gün 24 saat çok ciddi problemler olmazsa açıktır.Aklınıza takılan konularla ilgili olarak telefon açtığınızda ya da mail gönderdiğinizde karşınızda bir yetkili bulabilirsiniz.Zaten sunucular adam gibi çalıştığı zaman her zaman siten açıksa sorun neden çıksın ki ?

Hele şu hostgator hakkında iyi tarafları yaza yaza bitiremeyiz. Hostgator’dan yıllık bir hosting satın alıyorsunuz ve aldığınız hosting’de bir sürü sitenizi aynı barındırabiliyorsunuz hem de sorunsuzca.Yani diğer siteleriniz için ayrıca bir hosting satın almanıza gerek yok ama natro hakkında bunu diyemeyiz sadece natro değil Türkiye’de hiç bir firma yurt dışında olduğu gibi hosting satmıyor.Yabancı hosting firmalarında her şey limitsiz ve sınırsızdır (tabi ki cpu gibi sınırlamalar var)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir