Facebook açılan her hesaptan zoraki telefon numarası istemeye başladı

facebook sayfaları neden geçici olarak kilitliyor ?

facebook işin suyunu çıkarttı diyebilirim. facebook, insanların açmış olduğu hemen her hesaptan zoraki olarak telefon numara bilgilerini istiyor. telefon bilgilerini facebook’a vermeyen kullanıcıların hesaplarını kilitleyerek bu hesapları kullanılamaz duruma çeviriyor. yaşanan bu durum telefon numarasını facebook ile paylaşmak istemeyen milyonlarca insanı canından bezdirdi. üstelik hiç bir şekilde facebook kurallarını ihlal etmeyen, sadece orjinal içerek ve makale yazarak insanlara faydalı olan facebook hesapları bile bu furyadan nasibini alıyor. durup dururken bir sürü facebook sayfası ortada hiç bir sebep yokken kilitleniyor. (kilitlemelerin bir çoğu şikayet kaynaklı)

facebook hesap açmayı, yönetmeyi, sayfaları güncellemeyi öyle zorlaştırdı ki anlatamam. mesela tesisatçısınız, ya da nakliye işi yapan birisiniz veya çilingirci dükkanınız var ve kapısı yanlışlıkla kapanan insanların size ulaşması lazım, değil mi ? bunun için ne yapacaksınız ? internetten kendinize bir yer edinmeye, müşteri çevrenizi genişletmeye çalışacaksınız; bunun içinde web sayfası, facebook sayfalarına ihtiyacınız var.

kilitlenen facebook hesabını geri almak mümkün mü ?

facebook hesabı açıp aradan belirli bir zaman geçtikten sonra (en fazla 24 saat) facebook güvenlik gereği hesabınızı kilitliyor ve sizden “kim olduğunuzu” öğrenmek istiyor 🙂 zaten facebook hesabı açarken kim olduğunuza dair bütün bilgileri giriyorsunuz ilgili alanlara ama demek ki bununla yetinmiyorlar.

facebook hesapları güvenlik gereği (!) kilitlendiği zaman bu hesapların tekrardan açılması için hesap sahibinin yüzünü net bir şekilde gösteren fotoğraf istiyorlar. yolluyorsun tam 1 gün sonra hesabı yeniden kullanıma açıyorlar. burada dikkat çeken bir ayrıntı var; facebook’da sayfası kilitlenen birisinin hesabı açıldığında belirli bir süre sonra en ufacık bir hatasında tekrar kilitleniyor; mantık şu mu bilmiyorum; nasıl olsa biz bu hesabı daha önceden bir kere kilitledik ve bu mimlendi o halde bunu tekrardan kilitleyelim.

kilitlenen bir facebook hesabını sizden istediği bilgileri (cep telefonu, yüzünüzün fotoğrafı) vermediğiniz taktirde yeniden kullanabilmeniz mümkün değil. hiç boşuna öteye beriye bakınıp, acaba kilitli facebook sayfasını hesabı tekrar açabilir miyim diye araştırmayın. geri alamazsınız. bir facebook hesabı kilitlendiğinde sizden ya doğum tarihi bilginizi, ya cep telefon numaranızı, ya yüzünü net bir şekilde gösteren fotoğrafınızı, ya da arkadaş olarak eklediğiniz insanları “tanımanızı” isterler.

şunu altını çizerek belirtmekte fayda var; ben burada normal olarak ahmet, ayşe gibi isimlerle açılan facebook hesaplarından söz etmiyorum benim burada anlatmaya çalıştığım mesele, genelde facebook sayfaları yani şahsi hesabınızdan girip “sayfa oluştur” butonu yardımıyla açmış olduğunuz hesaplar; mesela, beşiktaş’da çilingir hizmeti, ya da bakırköy’de nakliye hizmeti vesaire.

facebook’da kaç adet sayfa açabilirim ?

facebook önceden hesapları ve sayfaları kesinlikle bu kadar sıkı bir şekilde kontrol etmiyordu. bir facebook hesabından 10,15 tane sayfa açılabiliyordu. ( facebook yetkilileri sayfa açmada bir sınır ya da sayı bilgisi vermemiş yani filan sayıda sayfa açılabilir demek yanlış) ama şimdi durum değişti. hesap açmak, ve açmış olduğunuz hesaptan sayfalar oluşturmak neredeyse imkansız oldu. işin kötü tarafı, daha önce kilitlenen hesaplarınıza vermiş olduğunuz cep telefonu bilgilerinizi, yeni açacağınız hesaplara veremiyorsunuz. cep telefon numaranızı “başka hesaplara” kullandığınız için kabul etmiyorlar. iyi de kardeşim, hesabımı kapattın zaten. hem sebep yokken hesabımı kapatıp aylarca sürek emeklerimi bir çırpıda heba ediyorsun, hem de telefon numaramı yeni açacağım hesaplar için kullanmama izin vermiyorsun.

facebook hesapları kilitlemekte haklı olabilir mi ?

aslına bakarsanız facebook’un açmış olduğunuz sayfaları belirli bir zaman sonra kilitlemek şeklindeki oldukça katı olan bu tutumunu biraz anlayışla karşılamak gerekir diye düşünüyorum zira beni gereğinden fazla sinirlendirmiş olsalar bile.

biz iyi niyetli kimseler olabiliriz, amacımız ticari bir kaç sayfa açıp kendimize bir kaç müşteri bulmak ama facebook’da sayfa açmak işini öyle abartan ve bu işin suyunu çıkartan dünya üzerinde o kadar fazla insanlar var ki; bazen internette sörf yaparken gözüme takılıyor da, adam 3,5 sayfa A4 kağıdını kapsayacak büyüklükte spam kelime ve cümle kombinasyonlarını yapıştırmış facebook sayfasına… işin dahada trajikomik yanı, google spam kelimelerle dolu bu çöphttp://www.afacanbilgi.com/tag/facebo facebook hesaplarını arama sonuçlarında en üstlerde gösteriyor.

2 thoughts on “Facebook açılan her hesaptan zoraki telefon numarası istemeye başladı

 • 18/11/2018 tarihinde, saat 21:07
  Permalink

  Bu adi adamların sitesini devlet wiki gibi kapatmalı. Adi herifler türklerin hesaplarını kapatıyorlar. Başkada kimsenin hesaplarıyla bizimkiler kadar uğraştıklarını sanmıyorum. Ülkemize hakaret eden hesapları kapatmaz şerefsizler. Devlet bence komple kapatsın fecebokk dersini alsın bu adam sonra ggelir yalvarırlar wikini yalvardığı gibi

  Yanıtla
 • 14/11/2018 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  Feysin Allah belasını versin kapansın gitsin bu lanet site. Durup duruken hiç kimseye zararı olmayan sayfalarımı salak gibi kapattı hayvan herifler. Millet bir sürü sex sitesi açmış iğrenç iğrenç siteler açmış, aptal herifler bu tip siteleri kapacaklarına kimseye zararı olmayan siteleri kapatıyor şerefsiz köpekler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.