n11.com parayı iade etmiyor, müşterilerinin hakkını korumuyor

n11.com adlı e ticaret sitesi malum. bu site bana göre alış veriş yapılacak bir site değil. diyelim ki söz konusu siteden alışveriş yapmaya karar verdiniz; o halde 10 lira, 20 liradan fazla alışveriş yapmayın. müşteri bulmak için 50 takla atıp sitesine çektiği müşterilere bir kaç ürün sattıktan sonra, müşterileri kendi başına bırakan, müşterilerinin hakkını kesinlikle korumayan bir oluşum.

diyelim ki buradan bir televizyon satın aldınız. satıcı size ürünü kargoladı. kargoyu teslim alma aşamasında televizyonun kutusunun yırtıldığını, kutunun zarar gördüğünü anladınız ve doğal olarak televizyonu kargo görevlisinden teslim almadan geri yolladınız ve n11 sitesinden ürünü teslim almadığınızı, paranızın iade edilmesi gerektiği belirttiniz.

DİKKAT ! kutusu açılmış, yırtılmış, zarar görmüş bir televizyonu teslim almak paranızı çöpe atmak demektir. neden mi ? kutusu açılmış, zarar görmüş bir televizyon, yetkili servis elemanları tarafından kurulumu yapılmadan, garantisi başlatılmadan elinizde kalır. hiç bir hak talep edemezsiniz. herkes size; hatta ürünü size yollayan madrabaz satıcı bile “ürünü neden teslim aldınız, teslim almasaydınız” diyecektir. ortada bir suç var ve kimse bu suça ortak olmayacaktır, mağaza sahibi suçu kargo görevlilerine atacak, kargo görevlileri suçu mağazaya… her satıştan hatırı sayılır bir komisyon oranını lap diye cebe indiren n11.com ise olanı biteni sadece seyredecektir.

kutusu zarar görmüş ürünü geri yolladığınızda size o ürünü yollayan satıcının insafına kaldınız. isterse satışı iptal edip paranızı iade eder, istemezse “hayır efendim ben size sağlam kutulu ürün yolladım kutuya siz zarar verdiniz”. diyerek paranızı iade etmez. işte müşterinin mağdur olduğu böyle bir durumda n11.com ne iş yapar ??? gelin birlikte bakalım:

Mağaza ve müşterilerin, n11.com üzerinden yaptığı alışverişlerde tarafların verdiği bilgilerin doğruluğu kabul edilir. Alışveriş süreci boyunca mağaza ve müşteri yanlış bir beyan verdiği takdirde taraflar doğrudan yükümlülüklerini yerine getirmekle sorumludur. n11.com, zamanında yapılmayan bildirimlerden ve yanlış bilgilendirilmeden sorumlu değildir. İade işlemlerinin taraflar arasında belirtilen süreçlerin dışında gerçekleştirilmek istenmesi, müşterinin gönderdiği ürünün zarar verildiği gerekçesiyle mağaza tarafından kabul edilmemesi durumlarında Mesafeli Satış Sözleşmesi hükümleri uygulanacak olup n11.com bu aşamada taraf olmamaya özen gösterecektir. Mesafeli Satış Sözleşmesini gör

Uyuşmazlıkların Çözümü

Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili şikâyetlerini, ürünlerin tedarikçisi olan mağazalara n11.com üzerinden iletmek durumundadır. n11.com, bu süreçte, sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır. Satılan ürüne ait sorumluluk bizzat mağazaya ait olacaktır. Buna rağmen sorunun çözülememesi halinde alıcılar, mağazalara karşı haklarını aramak için ürün bedeli 1.161,67 TL’ye kadar olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yapabilecektir. Ürün bedeli 1.161,67 TL’nin üzerinde olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını ise, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici mahkemesine yapabilecektir. 01.08.2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği’nin 5. Maddesinin üçüncü fıkrasında, Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 3.032,65 TL’dir.

evet gördünüz değil mi ? sizi satıcının insafına bırakıyor ve sanki büyük bir iş yapmış gibi birde “sorunun çözülmesi konusunda bütün desteği sağlayacağını” söyleyip sizin hakkınızı koruduğunu iddia ediyor 🙂 peki ne yapıyor bu n11.com ? yaptığı sadece akıl vermek; yani şunu diyor: sizin satıcı ile aranızda yaşamış olduğunuz kriz beni ilgilendirmiyor. ben aldığım komisyona bakarım. satılan mal şayet ayıplı ise bu benim meselem değil; bu, size ürünü satan mağazanın sorunu. mağaza isterse size paranızı iade eder istemezse etmez. paranızı iade ederse zaten mesele kapanmıştır, ama paranızı iade etmiyorsa siz tüketici hakem heyetine başvurup hakkınızı orada arayabilirsiniz.

şöyle bir şey olabilir beyler, bayanlar: ben adi ve şerefsiz biriyim ve elektronik eşya satan bir mağazanın da sahibiyim. elimde taşıma esnasında zarar görmüş bir kaç ürün var. zarar görmüş bu ürünleri kime satacam ki, hangi salak alır bu ürünleri ? n11.com ya da muadili gibi sitelerden zarar görmüş bu ürünleri satayım o zaman. nasılsa kargo ile yolluyorum bu ürünleri; kim görecek ki ? kim bilecek ki ? bu sayede suçu başkasına atmak için bir sürü yöntem geliştiririm nasılsa… nasılsa kargo kutu sağlam mı, içinde ki eşya sağlam mı diye ilgilenmez, bakmaz da…kargo, ürünün gideceği yerin adresini alır, parasını da alır ve kargonun artık kimseyle işi kalmaz. ve böylelikle zarar görmüş ürün benden çıkar ve başkasının başına bela olur.

evet bu memlekette her şey olur. bu memlekette umreye gidecek saf ve tertemiz annelerimizi, babalarımızı, akrabalarımızı bir arabaya doldurup maraşta indirdiler ve “işte kutsal topraklara geldiniz” dediler. bu adamları polis yakaladı ve hakim karşısına çıkarttı. hakim ne yaptı peki ? serbest bıraktı 🙂

ben gece yatarken bizim gözüm açık uyuyorum 🙂 size de tavsiyem bu yönde. pahalı malları internetten satın almayın. işler ters giderse derdinizi anlatmak için sizi marko paşanın yanına yollarlar, “git derdini marko paşaya anlat” derler.

2 thoughts on “n11.com parayı iade etmiyor, müşterilerinin hakkını korumuyor

  • 23/11/2018 tarihinde, saat 17:44
    Permalink

    aynen öyle.benim başıma böyle bir olay geldi. duşa kabin satın aldım gelen duşakabin sorunluydu geri iade ettim ama ürünü satan firma iadeyi onaylamadı. bende hem n1.com hemde bozuk ve kırık ürünü bana satan firmayı tüketici mahkemesine dava ettim. herkes etsin bunları. insanlar parayı kolay kazanmıyorlar. sizin elinizdeki bozuk malı biz neden alalım.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.