Çaya neden karbonat atılır ?

çaya karbonat atmakHiç bir şey çocukluğumuzda ki gibi değil;şu basit çay bile…Çocukken eve misafir gelirdi annem çay demlerdi, demliğin içerisine küçük bir çay kaşığı kokulu çay atardı evimiz mis gibi tomurcuk çay kokardı.Şimdi satılan tomurcuk çayların normal çaydan hiç bir farkı yok, ne tat var, nede aroma.

Çay mı satıyorlar siyah ot mu satıyorlar belli değil.

Mahallemizde bir çaycı var, bu çaycı ben çocukken çaycılık yapıyordu koca adam oldum herif halen çaycılık yapıyor.Aradan yıllar geçmesine rağmen halen çay demlemesini beceremeyen çaycının yaptığı çayların tadı zehir gibi acı.Çaya karbonat attığından şüpheleniyorum.

Yahu bir adam 35 sene çay demlemesini beceremez mi.

Ulan eşeği alıp koysan o tezgaha, 35 sene içinde bırak çay demlemeyi servis yapmasını öğrenir. Ama bizin Hasan efendi hala çayı demlemesini beceremiyor ve sanırım çaya karbonat atıyor. Zaten piyasadaki çaylar kalite ve aroma anlamında 5 kuruş etmez ee birde çayın içine karbonat atılırsa o demlenen çay ne olur _ Varın gerisini siz hesap edin.

Efendim çaya neden karbonat atılır ?

Uyanık geçinen çaycılar bir demlik çaydanlıktan örnek olarak 30 bardak çay alacaklarına demliğe bir miktar karbonat salladıkları zaman çayın rengi koyulaşacağı için 30 yerine 50 bardak çay alacaklardır.Bu uyanıklığın (!) karşılığında ise ceplerine fazladan haram para girmiş olacaktır işte uyanık (!) çaycılar çaya karbonatı sadece bunun için atarlar.

2 yorum

Yorumlar kapatıldı.