katana samuray kılıcı 001

Katana-Samuray kılıçları hakkında, nasıl yapılır?

Katana tek-yönlü, uzun Japon kılıcı.Çoğu Japon, katana kelimesini genel olarak kılıç anlamında kullanır. Dünyanın en keskin kılıçlarıdır.Japon samurayı tarafından kullanılan, geleneksel tek-yönlü, kıvrık kılıç çeşididir.

Katana ustaları son derece sabırlı ve gerçekten de işinin ehli ustalardır.Biraz sonra aşağıda vereceğimiz videoyu izlediğinizde ne demek istediğimizi daha net anlayacaksınız.En ufak bir ayrıntı için bile saatlerce uğraşan bu ustalar Katana’ların kusursuz olması için büyük bir sabırla ve özveriyle çalışmaktadırlar.Katana kılıçları hakkında daha detaylı bilgiler okumak isteyen ziyaretçilerimiz buradaki bağlantıyı tıklayabilirler.

Katana-Samuray kılıcı yapımı gerçekten çok zordur, bu kılıçları yapmak uzun zaman alır ve herkes katana yapamaz, katana kılıcı imal etmek kılı kırk yarmak demektir aslına bakarsanız.

Söz konusu kılıcın sertliği, çeliğinin içine konulan karbon miktarına göre belirlenen, kılıç ustaları tarafından yapılan, dünyanın en keskin nesnesi diye adlandırılabilir.. 100 liraya da söz konusu Katana-Samuray kılıçlarından satın almanız mümkün, 70,000 bin liraya da satın almanız mümkün.Evet inanılır gibi değil. Bu kılıçların fiyatları işçiliğine göre, onu yapan ustaya göre değişmektedir.Tahmin edebileceğiniz gibi en pahalı olan Katana Samuray kılıçları baştan sona  her aşaması elde yapılandır.

Kılıcın ham maddesi tamamen özeldir (En aşağıda verilen videoyu dikkatle izleyiniz) Söz konusu ham madde farkı işlemlere tabi tutulmaktadır.Katlama tekniğiyle yapılan katana kılıçları onu taşıyanın elinde, taşıyana müthiş bir his verir; aynı zamanda Katana-Samuray kılıçlarının kendine özgü görüntüsü,tasarım ve şekilleri ise zaten mükemmel ötesidir.

Kılıcın katlama tekniğinin nasıl olduğunu kısaca özetlemek gerekirse,iç içe geçmiş  V harfi şeklinde dövülmüş çelikleri hayal edebilirsiniz. bunlar ısıtılmak suretiyle birbirlerinin üzerine katlanır ve birbirlerinin içinde kaybolarak-eriyerek adeta harmanlanır.Japon’yada bu kılıçların dövülmesi günler, haftalar hatta aylar alır ve bu iş Japon’yada gerçekten kutsal bir sanat olarak görülür.

Dövülmüş ve artık son şeklini almış bu paha biçilmez Katana-Samuray kılıçları, son olarak da kılıç ustası tarafından (gerçi bileme ustaları her ne kadar kılıcı döven usta olsa da, bazen bileme ustaları değişebilmektedir.Bu ustaların işi, olağan üstü bir sabır ile söz konusu kılıcı kusursuz bir şekilde keskin hale getirmeleridir.) değişik taşlar yardımıyla bileylemektedir

Aşağıda değişik Katana-Samuray kılıç kesimleri görmektesiniz.(En alt kısımda ise katana yapımı hakkında harika bir belgesel sizleri beklemektedir.)