yargıtay dosya sorgu

Yargıtaydaki dosya ön incelemede ne demek

yargıtay dosya sorguDevam eden bir mahkemeniz varsa bu mahkeme yerel mahkeme tarafından (yerel mahkeme demek bağlı bulunduğunuz ilde bulunan, sizi yargılayan mahkemedir) bir karara bağlandıysa yani sonuçlandırıldıysa bu davanız Yargıtay denetiminden geçmeden kesinleşmez.Bir davanın kesin karara bağlanabilmesi için Yargıtay denetiminden geçmesi yasal bir zorunluluktur.

Yargıtaydaki dosya ön incelemede ne demek ?

Bir dosyada ön incelemede yazıyorsa adı üzerinde dosyanız ön inceleme yani incelemededir.Peki burada kullanılan “ön” lafı nedir?

Ön inceleme demek yerel mahkeme tarafından kesin karara bağlanması için Yargıtay’a yollanan dosyalar incelemeye tabi tutulurlar.Ön inceleme nedir sorusuna cevap vermeden önce şuna çok dikkat etmek gerekir, dosyanız Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılının ön incelemesinde mi yoksa Yargıtay Dairesi’nin ön incelemesinde mi ? Bunların ikisi arasında çok büyük fark vardır.

Şayet dosyanız Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılının ön incelemesinde ise daha sonuçlanmasına biraz zaman var demektir ama dosyanız Yargıtay ön incelemesinde ise dosyanız her an sonuçlanabilir demektir.

Ön incelemede demek dosyanız nihai karar bağlanmak üzere Yargıtay üyelerinin önüne gitmeden eksiklikleri kontrol edilir bu ön incelemedir eğer dosyanızda eksiklik yoksa dosyanız incelenmek üzere Yargıtay dairesine gider bu zamanda dosya durumunda ön incelemede yazan yerin “incelemede” yazdığını görürsünüz.

Bir dosya ön incelemeden “inceleme” durumuna girerse her an; sabah-akşam dosyanız nihai karar bağlanabilir demektir.

Dosyanız Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılının ön incelemesinde ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı dosyanızı inceler, dosya üzerinde yerel mahkeme kararının onaylanması ya da bozulması hususunda bir görüş bildirir ve dosyanızı ilgili Yargıtay Dairesine yollar.İlgili Yargıtay Dairesinde ise dosyanız önce arşivde yazar sonra dosyanızı ön incelemeye alırlar ve en son karar vermek için inceleme yazar.Dosyanızın ne kadar süre içerisinde sonuçlanacağını kimse net olarak bilemez, dosyanız 1 sene içerisinde Yargıtay tarafından karara bağlanabileceği gibi iş yükü nedeniyle 2,3,4 sene sonra da kesin karara bağlanabilir.

4 comments

  1. dosya ön inceleme için atama bekliyor yazıyordu şimdi ise ön incelemede yazıyor ne zaman sonuçlanır bilgisi olan varsa memnun olurum.

  2. Kolay gelsin benim yargitayda dosyam var 1.5 sene oldu gideli arsivde yaziyordu son 1 aydir incelemede yaziyor bu nedemektir

  3. bursa 3. ceza mahkemesinde dosya ön incelemede yazıyor nedir durum acaba

Comments are closed.