Adi habercilik nedir ?

Şu haber sitelerinin mobil uygulamaları insanı deli ediyor.Mobil haber uygulamaları değil meselem; o uygulama içerisindeki adi haberler…

Adam gibi haber vermek yerine insanların beyninde merak hissi meydana getirip sonrada sayfayı tıklattırmak…Amaç sadece sayfa tıklansın.İşte hepsi bu !..

Çok adi bir numara.

Şöyle bir şey :

Mesela günlük haberleri takip etmek için haber sitelerinin mobil uygulamalarını tıklıyorsunuz.Karşınıza bir haber çıkıyor ama sadece başlık ve bu haberi tıklamadan o başlığın içeriğini öğrenemezsiniz.Buraya kadar her şey normal ama adamlar öyle bir başlık atıyorlar ki insanın merak hissini tetikleyecek tarzda; mesela :

“Öyle bir şey dedi ki…”

“Bunu yapan yandı…”

“Şunu yapan zengin oldu…”

“Kepaze oldu…”

İşte böyle adice hazırlanmış şeyler.

Ey salak !

Zaten sen bir haber yaptıysan ve yaptığın habere güveniyorsan insanlar o haberi tıklar ve okur.Öyle değil mi ? Ayrıca siteye giren ziyaretçi yemek yemek için mi orada bulunuyor ? Pek tabi ki haber okumak için siteye giriyor değil mi, ey öküz !.. O zaman daha neden insanı kandırır gibi heyecanlı ve ateşli; adeta “tıkla ve gör, tıklamazsan bir şey öğrenemezsin ” kabilinden başlıklar atıyorsun ki ? Ne gerek var bu kandırmacaya?

Birde bu andavallar mesela bir haber anlatıyor, bu haberi 60 ayrı sayfaya bölüyorlar, her sayfaya bir paragraf haber yerleştirip sizi sitenin içerisinde maymun gibi oradan oraya döndürüyorlar.Haberin tamamını okumak için 60 kere tıklama yapıyorsunuz, okuduğunuzdan bir bok anlamadığınız gibi, bir müddet sonra dikkatiniz de dağılıyor ve başlığı da unutuyorsunuz.