araba muayene istasyonu

Araba muayenesine gitmeden önce

araba muayene istasyonuArabası olan vatandaşların korkulu rüyası haline gelen araç muayene sistemi gün geçmiyor ki insanları sıkıntıya sokan bir şeyin altına imzasını atmasın.Öyle alakasız şeyler yüzenden muayene sırasında kalan arabalar var ki yani tam anlamıyla komedi ve bizim ülkeye has şeyler…Mesela motorun altında okunamayan şase numarası ve silecek camlarının deforme oluşu far ayarı gibi saçma salak şeyler bunlardan bazıları.

Ticari arabası olanlar ise bu çileyi her sene yeni baştan yaşıyor…

Motorun altında bulunan şase numarasını okumak bir aranın muayenesine yapmak için ortalama 160 TL cebe indiren yetkililerin işidir bana ne kardeşim şase numarası okunamıyorsa ! Alacaksın eline tel fırçayı zahmet edip bir iki sürteceksin ve okuyacaksın şase numarasını …Bunu ben mi yapacam yahu ? Hayır yani  vatandaş ne anlar arabanın altında bulunan motorun şase numarasını okunur hale getirmekten…Kaç kişi bunu becerebilir mesela arabası olan bayanların bu işi becerebilmesi ne kadar mümkündür ? Araba muayenesi için verdiğimiz haybeye para yetmiyor birde motorun şase numarasını sildirmek için para mı vermemiz gerekiyor ?..

Hele şu sileceklerin deforme olmasından dolayı geçilemeyen muayene olayı insana kafayı üşüttüren bir komedi.Cam silecekleri tamamen çalışmasa haklılar denilebilir ama çalışıyor ve çalışırken çok ince bir çizik meydana geldi diye kusur bulunuyor ve araba muayenesinden geçilemiyor.

Sanki devletin çokta umurundayız da işi saçmalık boyutun da sıkı tutuyorlar…

Araba muayenesine gitmeden önce egzoz emisyon pulunu alınınız arabanın en ufak bir borcu olmamalı gişelerden kaçak geçişlerde buna dahildir…Arabanın ruhsatında muayene pulu yapıştırmak için boş alan olmalı şayet bu alan yoksa ilgili trafik müdürlüklerine gidip ruhsatı yenileyecek ve bir miktar daha para bayılacaksınız…Lastikler kesinlikle kabak olmamalı,frenler adam gibi tutmalı emniyet kemerleri yerinde ve kullanılabilir durumda olmalı .Arabanın bütün aynaları ve güneşlikler çalışıyor olmalı…Arabanızın ruhsatı yanınızda olmalı…Yangın tüpü ve ecza dolabı kesinlikle yanınızda olmalı..

Araba muayenesine gitmeden 2,3 gün önce randevu alınız.Randevu saatinden 1 saat önce araba randevu alanında olunuz çünkü para bayılmak için sıraya gireceksiniz orada size bekleyen bir kaç işlem var yani 1 saat önce hazır bulunmalısınız…

Aracınız saçma sapan sebepler yüzünden sınıfta kaldıysa o bölgede bulunan çakallara arabanızı tamir ettirmeyiniz.10 liralık işi 100 liraya yaparlar ve bu çakallar çokta havalıdırlar…”İşine geliyorsa abi” derler…