gazbeton duvar

Gazbeton (ytong tuğla) hakkında bilmeniz gerekenler

Söylenildiği gibi o kadar da ısı ve ses yalıtımına sahip bir tuğla cinsi değil.Üstelik sağlamda değil.Kendine has bir yapıştırıcısı vardır normal kara çimento ve kum ile bu gazbetonu öremezsiniz çünkü birbirine tutmaz ve ufak bir darbede hemen yıkılır..Özel gazbeton yapıştırıcıları vardır duvarları örerken bunları kullanmanız gerekir.

Bu arada gazbetona ytong tuğla denilmektedir ama bu yanlış bir bilgidir;ytong bir marka ismidir bu inşaat elemanının gerçek ismi gazbetondur..

Sağlam olmadığını söyledim mesela evinizin dış cephesini gazbeton ile döşediniz bir hırsız sadece bir tornavida ile bu duvarı yarım saat içerisinde delebilir ve eve girebilir peynir gibi ufalanma özeliğine sahiptir üstelik sanıldığı gibi ses ve ısı yalıtımına da sahip değildir normal kırmızı tuğla ile karşılaştırıldığında son derecede pahalı bir malzemedir.

Üstelik evinizi gazbeton ile döşediğiniz de duvara doğru düzgün işlem yapamazsınız örneğin bir mutfak dolabı asamazsınız bir televizyon ünitesi gibi şeyleri kesinlikle sabitleyemezsiniz çünkü bu tuğla el ile sıkıştırıldığında bile peynir gibi ufalanır

Gazbeton tek avantajı bana göre döşeme kolaylığıdır çok basit bir şekilde hızlıca döşenebilmektedir.