İstanbul spotçular çarşısı adresleri | Spotçu nedir ?

spotçular çarşısıŞayet spotçular çarşısıyla ilgili bir yazı arıyorsanız ya ucuz mal alacaksınız ya da spotçular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz.İşte tam yerine geldiniz.. Spotçulardan mal satın almadan önce bu yazımızı sonuna kadar okuyunuz….

Spotçular çarşısı demek ucuz mobilyaların, ucuz beyaz eşyaların kısacası ucuza ev eşyalarının satıldığı çarşılardır.Bu yazımızda İstanbul genelinde bulunan  spotçular çarşıları üzerinde durmaya çalışacağız.

Evvele şu soruyu soralım:

Spotçular çarşısından satın alınan mal güvenli mal mıdır ?

Cevap : Eğer satın aldığınız ürünün faturası var ise ve garantisi o malı üreten firmanın garantisi altında ise kesinlikle sorun yoktur.Tıpkı herhangi bir mağazadan satın aldığınız bir ürünle aynı kategoridedir ve aynı garanti şartları kapsamındadır.Bir mağazadan satın aldığınız beyaz eşya ile spotçular çarşısından satın aldığınız beyaz eşya arasında ki fark sadece fiyatıdır.Tabi ki ürün defolu değilse…İşte buraya dikkat !..Defolu ürün ayrıdır spot ürün ayrıdır…İkisini birbirine asla karıştırmayınız.Defolu beyaz eşya fabrikadan hatalı çıkan ürüne denir ki bu ürünlerin etrafında çizik ufak tefek kusur bulunur ve aynı şekilde üretici firmanın garantisi altındadır.Spot ürünün ise defolu ürünle asla bir bağlantısı yoktur.Spot ürün tıpkı mağazadan satın aldığınız ürün gibidir.

Peki neden ucuz diye soruyorsanız öncelikle spot ürün nedir spot eşya nedir spot piyasa nedir onu açıklayalım :

Aşağıdaki 3 maddede “spot eşya nedir” sorusuna cevaplar aramaya çalıştık :

a) Spot beyaz eşya işiyle uğraşan herhangi bir mağazanın ya da herhangi bir firmanın, ana firmaya aylık olarak satış garantisi vermiş olduğu mal kadar kendi mağazasında satış yapamamasından dolayı; ana firmaya, imtiyazını ya da mal alış kredisini kaybetmemek adına toplu alanda; görünürde sermayesine veya zararına spotçu dükkanlara; spot beyaz işi yapan firmalara, spot tüccarlara mal satması sonucu meydana gelmiş bulunan düşük karla peşin çalışılan piyasaya kısaca spot piyasa adı verilmektedir…

b) Firmanın peşin satışlarda vadeliye ödeme imkanlarını kullandırarak beyaz eşyayı satması sonucu önceden zararına görünen, ama vadeli satış sonrasında daha yüksek karla parayı çevirmesi esasına dayalı toptan eşya alıcıların oluşturduğu piyasa verilen isimdir.

c) Satılan bütün spot beyaz eşyaların fabrika tarafından garantisi var olan piyasadır.

Kaynak spotbuzdolabi.com

Görmüş olduğunuz gibi spot ürünler son derece güvenli ürünler olup defolu ürünlerle birbirine karıştırılmaması gerekmektedir.

Şimdi gelelim spotçular çarşısına ve burada dönen fırıldaklara…

Spot piyasası üçkağıtçıların en bol miktarda görev yaptığı alanlardır.Pek tabi ki namusuyla insanları kandırmadan iş yapan spotçu arkadaşları tenzih ederek yazımızı yazıyoruz.

Özellikle öğrencilerin bekarların dikkatine; çünkü spotçular çarşısından en fazla eşya satın alan bekarlar ve öğrencilerdir.Ailelerde söz konusu çarşılardan mobilya ve beyaz eşya gibi ürünler satın alır ancak çoğunluğu yukarıda ki 2 grup oluşturur.

Bir spotçudan mal satın almadan önce mümkünse nakliyesinin hemen o vakitte gerçekleşmesini sağlayınız.Yani bir buzdolabı satın aldınız, hemen arabaya attırınız ve spotçu ile birlikte evinize gidiniz.(satın aldığınız buzdolabı ile arabaya yüklenen malın aynı olduğunu kontrol ediniz) O size abi yarın götürelim filan diyecektir o zaman yarın gelin ve ürünle birlikte beraber gidin.Kesinlikle spotçuyu yalnız bırakmayınız paranızı ödedikten sonra mallar değişebilir, mallarınızın sevkiyatı gecikebilir ya da hiç gelmeyebilir…Mümkünse para vermeyiniz ürünleri teslim alırken veriniz…

Spotçunun söylediklerine itibar etmeyiniz kendi araştırmanızı kendiniz yapınız, her esnaf malını satmak için pireyi deve yapar.

Spotçular çarşısından ürün satın alacaksanız tepeden tırnağa çarşıyı geziniz fiyat araştırmasını dikkatli yapınız birinin verdiği fiyat diğerinin verdiği fiyattan az olacaktır.Ya da bu esnafların içerisinde nakite sıkışmış esnaflar olabilir ve mallarını çok ucuz bir fiyata satabilir bunu da gezerek ve araştırarak öğrenebilirsiniz.

Şİmdi gelelim İstanbul genelinde bulunan en meşhur spotçular çarşısı adreslerine

1) En bilinen spotçular çarşısı yenibosnadadır, yenibosna spotçular çarşısı diye bilinir ve ürün yelpazesi geniştir.

Adresi ise: ÇOBANÇEŞME MAH. SANAYİ CAD. NO 56 BAHÇELİEVLER YENİBOSNA

2) İkinci el olarak en bilinen spotçular çarşısı topkapıdadır.Topkapı spotçular çarşısı olarak bilinir.Burada ikinci el ağırlıklı ürünler satılır.TİM 2 diye de tanınır.Topkapı spotçular çarşısının en alt katı komple paslanmaz ürünler kasap market mutfak malzemeleriyle doludur çok karışık bir yerdir.Alt ve üst katlarda sıfır beyaz eşya ve mobilya bulabilirsiniz.

Adresi: Davut Paşa Cad. Tim 2 Topkapı, Fatih, İstanbul

11 thoughts on “İstanbul spotçular çarşısı adresleri | Spotçu nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.