Spot laminat parke

spot laminat parke demek ucuz laminat parke demektir. spot laminat parkenin diğer laminat parkelerden hiç bir farkı yoktur. şunu birbirine karıştırmayınız; spot laminat parke ayrı bir şeydir, defolu laminat parke ayrı bir şeydir. ikisi birbirinden çok farklı şeydir.

defolu laminat parke, kusurlu olan, kusurlu bir şekilde imal edilen laminat parkelere denir. bu kusurlar nelerdir ? bu kusurlar o kadar çeşitlidir ki burada anlatmak çok uzun sürer. ama kısaca üzerinde durmak gerekirse, defolu laminat parkeler, üretim hatalarıyla dolu olan parkelere denir. bu hatalar, renk uyumsuzluğu, kutulama arızaları, incelik, kalınlık farklılığı gibi daha bir çok şey olarak sıralanabilir.

spot laminat parke ise defolu parkenin aksine, hatasız ve tamamen orjinal ürünlerdir. peki madem ucuz ve madem orjinal olan bu parke nasıl oluyor da diğer parkelerden ucuza satılabiliyor ? bunun cevabı çok basit:

işi en başından açıklayacak olursak, spot parkenin piyasada dolaşabilmesi için paraya sıkışmış birileri lazımdır. mesela adamın elinde bir kamyon laminat parkesi olsun. bu şahıs bu parkeleri fabrikadan normal fiyattan satın almıştır; yani fabrikanın belirlediği fiyat… malın sahibi şahıs deposuna kaldırdığı malı; piyasanın bozulması, satışların olmaması gibi bir çok nedene bağlı olarak satamaz ise malın elinde kalacaktır. hemen her firmanın da diğer firmalara, şahıslara borcu olduğununu göz önünde tutarsak; paraya sıkışan ve günü geldiğinde ödemelerini gerçekleştiremeyen şahıs piyasaya mahcup olmamak, itibar kaybetmemek ve yaptığı işin devamlılığını sağlayabilmek adına deposunda bulunan laminat parkeleri zararına satacak ve eline geçen parayla da piyasa olan borcunu kapacak ve güven tesis edecektir. piyasalara güven tesis etmeyen bir esnaf varlığını uzun müddet sürdüremez.

bir kamyon laminat parkeyi; örneğin 100 liraya alan adam, bir kamyon laminat parkeyi spotçuya 80 liradan satacaktır. spotçu söz konusu şahıstan almış olduğu bir kamyon laminat parkeye birde fatura kesmeyeceği için müthiş derecede kar etmiş olacaktır. malı ucuz fiyata ele geçiren spotçu piyasada 10 liraya satılan parkeyi 8 liradan satacak ve spot laminat parke piyasası oluşmuş olacaktır.

laminat parke alan satan kişiler öyle gazetelere sağa sola haber vererek bu işi yapmazlar; dolayısıyla spot laminat parke satan insanlara ulaşmanızda zor olacaktır. bu kişilerin oluşturduğu bir “ortam” vardır ve bunlar birbirlerini tanırlar, ederler. kimde ne kadar spot laminat parke var, kim paraya sıkıştı, kimin ödemeleri yaklaştı gibi bir sürü soruya cevap vermek işte bu işi kovalayanların işidir.

çekle senetle sepetle spot laminat parke piyasasına giremezsiniz. cebinizde nakit para olmadan hiç kimse size spot laminat parke satmaz. satsa bile fiyatı normal piyasa fiyatında olur bunu da spot mal denmez.

nakit paranın olmadığı yerde spot piyasa işlemez. spot laminat parke piyasası, daima canlı (nakit) paranın döndüğü, alıcılarının ve satıcılarının daima nakit parayla iş yaptığı bir alandır.

bugün bir müteahhit ucuz laminat parke bulduğunda satmış olduğu dairesinden daha fazla kar edecektir. bu arada spot laminat parkeleri sen ben ya da 50,100 metrekare parkeye ihtiyacı olan insanlar aramaz. bu piyasaya giren insanlara çok büyük ebatlarda malzemeler lazımdır, büyük ebatta malzemeleri ise inşaat işiyle, dekorasyon işiyle uğraşan müteahhitler, mimarlar ararlar.