Klimanıza gazı kendiniz basabilirsiniz, çok basit !

Klimaların en yaygın sorunlarından bir tanesi klima gazının sürekli boşalıyor olmasıdır.
Klima gazının boşalması demek bir yerde kaça var demektir.Kaçak olan yerden klima gazı uçar ve klimanın içinde gaz kalmaz yahut çok az gaz kalacağından klimanız soğutma işlemi yapamaz.

Klimaya gaz bastırmaya kalkmak neredeyse ikinci el bir klima satın almak kadar pahalı. Ortalık milleti kazıklamasından hoşlanan üçkağıtçılarla dolu. Bu insanlara bir şey söylediğin zamanda cevapları hazır “ee biz para kazanmayacağız mı ?” yahu para kazanda, yaptığın işten %50 kazan. Ama bunlara %50 kar yeter mi? Kesinlikle yetmez, bunlar %500 kar elde etme peşindeler. Neyse bu vicdansızlar bir kenara…

Klimaya gaz basmak dünyanın en kolay işlerinden bir tanesidir, siz bakmayın bunların bu işi abarttıklarına. yok fazla basarsan şu olur, yok az basarsan şöyle bozulur filan, hiç bir şey olmaz.

Her şey usulüne göre yapıldığı zaman korkacak bir şey yoktur. klima gazı satın almak için evvela yedek parça satan yere gidip gaz satın alıyoruz. Şayet gaz tüpünüz yoksa yedek parça satan yerden boşalanlar tüplerden bir tanesini size vermesini söyleyin. Yeteri kadar klima gazını tüpe koydurun hangi klimaya ne kadar gaz konulacağı değişeceği için kilo hesabını burada vermiyorum ama siz 2 kilo alın derim… Daha sonra yedek parçacıdan gaz akış hortumu ve hortuma ekli olan gaz saat satın alın (bunlar ucuz şeyler, hem evinizde dursun eşinize dostunuza lazım olur bir gün) Şayet satın almak, para vermek istemiyorum diyorsanız bu işlerle uğraşan tanıdığınız varsa yarım saatliğine söz konusu malzemeyi ödünç isteyin…


şimdi gelelim klimaya kendi kendimize nasıl gaz doldururuz meselesine:
“Klimaya gaz eklemek için ilk olarak klimanın dış ünitesinden; barkodundan hangi gazın uygun olduğunu belirleyin. Şu an piyasada iki adet gaz kullanılmaktadır, bunlar eski cihazlarda 22A yeni cihazlarda ise ozon tabakasına zararsız olan 410A Gazıdır.

Klimaya uygun gazı seçtikten sonra elimizde gazdan en az 2 Kg. olmalıdır. Klimaya gaz eklemek için gaz akış hortumu ve hortuma ekli olan gaz saati olmalıdır.

Tüp ve klima ile gerekli bağlantılar yapıldıktan sonra gaz saati açılır ve gaz akışı başlar bu esnada tüp mutlaka ters çevrilmelidir. Gaz saatinde 3,5 bar görülünceye dek gaz akışı sağlanır ve istenilen değer görüldüğünden kapatılır.”

Önemli not:klimaya gaz basma konulu youtube çok faydalı videolar var,izlemenizi tavsiye ederim