Hangisi daha kaliteli istikbal mi bellona mı ?

ülkemizde bir çok mobilya markası vardır ancak yoğun olarak yazılı ve görsel basında reklam kastıkları için istikbal ve bellona adlı mobilya markaları hemen herkes tarafından bilinir ve insanların çoğuda sanır ki koca ülkede başka marka yok.

bir çok insan istikbal ve bellona adlı markaların sahiplerinin aynı kişi olduklarını bilmez. oysa her iki markada aynı isimler tarafından yönetilmektedir.

istikbal ve bellona mobilya markaları arasında kalite anlamında bir karşılaştırma yapacak olsak her ikisi de aynı ayardaki ürünleri piyasaya sunuyor diyebiliriz. kalite anlamında (bana göre) diğerinden hiç bir farkı bulunmayan söz konusu markaların, sadece tasarım ve tarz anlamında dikkat çeken farklılıklara sahip olduklarını söyleyebilirim. yani kalite olarak (bana göre) 5 para etmez mobilyaları satıyorlar. en azından parasını hak etmiyor ve ayrıca satış sonrası garanti hizmeti de 5 kuruş etmez bu markaların.

sattıkları bir çekyatın yayları ilk aydan bozulmaya başlayınca “kullanıcı hatasından kaynaklandı” gibilerinden basitçe yalanlarla işi geçiştirirler. “oturma” denilen eylem nasıl olmalı ki kullanıcı hatasından kaynaklanmasın ? nasıl oturacağız mesela yavaşça, merasimle filan mı… herkes nasıl oturuyorsa bizde öyle oturuyoruz çekyata.

bugün hemen her yerde istikbal ve bellona adlı mobilya markalarına ulaşmak mümkündür. yaygın servis ağı ve ha keza bayileri sayesinde bir çok insan bu markaları tercih etmektedir.

istikbal ve bellonanın ürettiği ürünler bana göre orta kalite hatta bazıları son derece kalitesiz mallardır. uzun yıllar kullanılacak bir mobilya takımını ben olsam istikbal ve bellonadan almam. piyasada adı sanı duyulmamış o kadar kaliteli ürünler imal eden markalar vardır ki siz de bu firmaların ürettiği mobilyaları görüp kullanınca ne demek istediğimi anlayacaksınız. yani pazara bu adamlar hakim diye ve bu adamlar bilinen bir marka
diye sattıkları o pahalı şeyler kaliteli demek olmuyor.

bugün istanbul modoko’ya (istanbul mobilyacılar sitesi) gittiğinizde değişik isimlerde bir sürü mobilya firmasına rastlayacaksınız. mobilya satan bu mağazalardan içeri girdiğinizde değişik tarzdaki ürünleri
ve kalitesini görüp bizzat hissettiğinizde emin olun sattıkları mallara hayran kalacaksınız.

ben evime 2 adet çekyat aldım istikbalden. almaz olaydım. çekyata oturduğum zaman yaylardan ses geliyor.
spotçularda satılan adi çekyatlar bile bir sürü para vererek evime aldığım bu çekyatlardan inanın daha kaliteli. istikbalden satın aldığım ve salona koyduğum çekyatlara misafir oturduğunda rezil oluyorum. garç gurç yay sesi geliyor. ama çekyat albeni olarak 10 üzerinden 10, fakat kullanılan malzeme adi ve kalitesiz yoksa neden 75 kiloluk bir insan oturduğunda yaylardan ses gelsin ? insanları işte bu albeniyle etkileyip ürün satıyorlar diye düşünüyorum; en azından ben böyle bir durumla karşı karşıya kaldım. ve bana satılan üründen hiçte memnun kalmadım.

“şöyle bir mobilya satın alayımda uzun yıllar kullanayım” diyorsanız size tavsiyem piyasayı etraflıca araştırın. hemen gidip söz konusu markaların sattığın ürünlere avuç dolusu paralar vererek bunları evinizi dizmeyin. piyasada daha ucuz fiyata daha kaliteli mobilyalar imal eden firmaların olduğunu kesinlikle unutmayın.
artık ülkemiz eskisi gibi bir kaç firmanın insanlara mallarını dayattığı bir memleket değil, eşya çeşitliliği tarihimizde görülmedik bir şekilde artmış vaziyette, bir çok marka var.