Sustalı bıçaklar

En başta söylemek gerekirse “6136 sayılı ATEŞLİ SİLAHLAR VE BIÇAKLAR İLE DİĞER ALETLER HAKKINDA KANUN’un 4. maddesinin I. fıkrası şöyledir:
Ülke içinde kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala,kılıç,kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletlerin yapımı yasaktır.”

Bence saçma bir yasak, her evde 5,10 adet ekmek bıçağının olduğu bir dünyada, böylesine güzel ve sanat eseri diye tarif edebileceğim bir malzemeyi yani sustalı bıçakları yasaklamak çok gereksiz.Sonuçta insanlara zarar vermek isteyen kimseler bunun bir sürü yolunu bulabilir.

Sustalı diye tabir edilen bıçaklar keskinliği ile değil delici özelliği olan bir bıçaktır yani direk insan öldürmek için tasarlanmıştır.Söz konusu bıçakların kendine özgü kilit sistemi mevcuttur ve diğer bıçaklardan farklı olarak çalışır.Toplum arasında Alcapone bıçağı diye de tanınır . (Ünlü İtalyan mafyası Al Capone, Alcatraz Cezaevinden kaçma girişiminde bulunurken bir sustalı ile 8 adet gardiyanı öldürmüştür)

Tabancadan bile daha tehlikelidir; girdiği yer dikiş tutmaz ve iyileşmesi çok uzun sürer…Ülkemizde kanun ile yasaklanmış olan söz konusu sustalı bıçaklar,Amerika, İsrail ve İtalya gibi ülkelerde ruhsat karşılığında satılmaktadır.

Hakiki ve her yönüyle orjinal bir sustalı bıçağın ortalama fiyatı 3,000,4,000 dolar civarındadır ve öyle marketlerde, mağazalarda filan satılmaz.Özel siparişle İtalya’da üretilmektedir; sustalı bıçak yapımında kullanılan malzemelerin tamamı son derece kaliteli olup kesinlikle paslanmayan ve kırılmayan madenlerden imal edilmektedir.

Aşağıda değişik sustalı bıçak modelleri bulunmaktadır.

 

3 thoughts on “Sustalı bıçaklar

  1. hakikaten yazıyı yazanında dediği gibi sanat eseri sayılabilecek bir ürün. çok ilgim var bu bıçaklara karşı. elimde olsa ve param olsa sustalı bıçak koleksiyonu yapabilirim. bu bıçaklarda kendine özgü bir tılsım var 🙂 başkaları fikrime katılmayabilir bundan bana ne ben burada kendimi fikrimi beyan ediyorum. sustalı bıçaklar ama orjinalleri çok karizmatik aletler bence hiç unutmuyorum çocukken bizim mahalleye yabancı şehirden bir adam gelmişti bakkal vardı mahallemizde o da bakkalı tanıyordu elinde sustalı bıçağı çıkarmış bıçak üzerine konuşuyorlardı bıçaktan gözlerimi alamamıştım 🙂

  2. Birisini öldürmek mi istiyorsunuz Serkan? Yasağın gereksiz olduğunu düşünen başlık sahibi için de şu yorumu yapmak istiyorum: İnsanları sınırlandırmaz isek sonra önlerine geçemeyiz. Ayrıca bence bu tip bıçaklar yalnızca asker ve polisler için kullanıma açık olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir