Bağkuru kapattıktan sonra isteğe bağlı sigortaya geçiş

Dükkan sahibi olanların zorunlu olarak bağkurlu oldukları bilinir.Peki dükkanınızı kapadınız ve dışarıdan prim ödeyip prim gün sayınızı çoğaltmak istiyorsunuz ama hiç bir yere de bağlı olmak istemiyorsunuz.

O halde isteğe bağlı sigorta olacaksınız.İsteğe bağlı sigortanın ADI isteğe bağlı sigortadır ama 4b diye bilinen bağkurdan hiç bir farkı yoktur.

Ben isteğe bağlı sigortamı SGK Şişli Sosyal Güvenlik Merkezi’nde yaptırdım.İsteğe bağlı sigortalı olmam bana sadece 3 dakikaya mal oldu 🙂 Sıra aldım sıramı bekledim sıra bana geldi memur bir form verdi üzerini doldurdum ve bir gün sonra (1 gün geçecek) hoop isteğe bağlı sigortalı oldum…İsteğe bağlı sigortalı olup olmadığımı e-devlet sitesinden 1 gün sonra gördüm…Şimşek hızıyla…İsteğe bağlı sigortalıya geçiş için ne gerekiyor diye soranlara cevap olarak Hiç bir şey gerekmiyor sadece bir TC kimlik o kadar…

İstanbul-Beşiktaş-SGK

Memura sorduklarım:

+ Ne kadar para ödeyeceğim (326 lira ödeyeceksiniz) <<< Kasım 2013 tarihi itibarıyla.

+ İsteğe bağlı sigortam ne zaman devreye girip başlar (hemen yarın başlar)

+ Ailem sağlık hizmetlerinden ne zaman faydalanacak ? (1 ayı bulur)

+ Ailemin sağlık hizmetlerinden faydalanması için Beşiktaş fındıklıda ki SGK’ya gidip ailem için sağlık hizmetlerinden faydalanması için dilekçe vermem gerekir mi yani bir aktivasyon yaptırmam lazım gelir mi ? (gitmenize gerek yok)

+ İsteğe bağlı sigorta primlerini nereden ödeyebilirim ? (bağkur primlerinizi nereden ödüyorsanız oradan bunun bağkurdan hiç bir farkı yok)

+ Ödediğim bu primler emekliliğe hak kazanmam için doldurmam gereken primlerden değil mi ? (tabi ki aynı bağkur gibi dedim ya )