Screenshot 1

Staj mağdurlarına haklarını verin

Screenshot 1staj mağdurlarının sesinin duyulması adına güzel bir yazı, aynen kopyalayıp buraya yapıştırdım…okuyun ve sizde sitenizde, sosyal medyada paylaşın. bu haksızlık artık sona ersin.

“staj mağdurlarının hakkının yendiğini düşünüyorum, hele bazı meslek gruplarının staj sigortası başlangıç sigortası sayılırken normal işlerde çıraklık yapan, staj yapan bir kimsenin sigortalılığının emekliliğinine hiç bir etki etmemesi gerçekten adaletsizlik.”

….

“geleceklerinin mahvolduğunu bilmeyen endüstri meslek lisesi öğrencileri, şirketlerde kürek mahkumu olarak işbaşı yaptıklarında tek güvenceleri o kahverengi sigorta kartlarıydı. okullarda ilgili bölüm hocaları “işte bu sigorta kartları sayesinde erken emekli olacaksınız” deyip çok kişinin günahını aldılar. sonradan ortaya çıktı ki, aslında o sigorta kartları sadece öğrenciyi sağlık haklarından faydalandırmak için verilmiş.

Screenshot 2işveren tarafından herhangi bir prim ödemesi yapılmadığı için emeklilik namına herhangi bir faydası yokmuş…

ah benim sigorta kartını 8 eylül 1999’dan önce alıp, ilk sigorta primi daha sonrasında yatan kardeşim ah…

senin o sigorta primlerin staj döneminde yatsaydı, 1 gün bile yatsaydı bugün 3600 gün/15 yıl hizmet süreni belki doldurmuştun… sgk’dan alacağın evrak, senelerdir etinden-sütünden-yününden faydalanan patronunun eline geçince, belki ilk defa seni insan yerine koyacak ve çağıracaktı : “….. kardeşim, bak biz burada bir aile gibiyiz. senelerdir bir aradayız, bir yanlışımız olduysa bunu neden söylemedin?” diyecekti… ancak sen, tatlı bir tebessümle hiçbir şey demeyip odadan çıkarak, tazminatını tastamam alacak olmanın mutluluğunu yaşayacaktın…

Screenshot 3şu anda staj mağdurlarından biri de sen olduğun için 4500 günü/25 yılla birlikte tamamlaman gerekecek… takriben bir 10 sene daha o üçkağıtçıya çalışacaksın. eriyen tl ile biriken tazminatın sadece 10 sene kadar sonra elinde… Allah günahlarını affetsin… sen masum bir çocuktun, eminim ki 15-16 yaşlarında senin veya ailenin derdi seni erken emekli etmek değildi. sadece “meslek sahibi olmak”tı mesele… zaten onlara sitem ettiğinde “biz nereden bilebilirdik?” dememişler miydi ? önce “mühendis” değil; “teknisyen” olabileceğini öğrendin, sonra lise diplomasının para etmediğini öğrendin, en sonunda da emeklerinin zayi olduğunu öğrendin… ama öğrendin sonunda…”

 

2 comments

  1. staj mağdurlarına hakları verilmeden ne akpye ne mhpye oy moy yok

  2. staj zamanı atölyelerde tamirhanelerde ve en olmayacak yerlerde çalışmasına, emek harcamasına rağmen, meslek liseli ve ticaret liselilerin sigortasının “başlatıldı” denilmesine rağmen başlatılmamasıyla çok pis bir şekilde mağdur olan büyük bir kitle bu.
    hakları bir an önce verilmelidir.

Comments are closed.