İski su borcu olan biri yeniden abonelik alabilir mi ?

evvela şunu söyleyerek yazımıza başlayalım, bir iş yerinde ya da bir ev-meskende bulunan su aboneliği şayet size ait değilse yarından tezi yok gidip hemen o aboneliği iptal ettirin. yoksa başınız büyük belaya girer. inanın hiç şakası yok bu işlerin !!!

yurt dışında yaşayan yakınıma ait bir iş yeri var… iş yeri istanbul’da. 2015 yıllarında söz konusu iş yerinde kiracı olarak bulunan kişiler kullandıkları suyun parasını ödemedikleri için su saati (sayacı) sökülmüş. su saatinin sökülmesi aradan epey bir zaman geçince olmuş tabi… yani iski hemen bir kaç fatura ödemediniz diye gelip saati filan sökmez. saatin sökülmesi için belirli bazı şeylerin gerçekleşmesi lazım. hemen öyle pat diye gelip saat sökülmüyor.

DİKKAT EDİN: saatin sökülmesinden bahsediyorum, aboneliğin sonlanmasından değil ! zira ikisi farklı şey… saatin sökülmesi demek sıfırdan bir talep oluşturmak demek. aboneliği sonlandırmak ise o kadar önemli bir şey değil. atıyorum, ben su aboneliğimi sonlandırdım iski gelip saati mühürler. bir başkası gidip yeniden abonelik açtırdığı zaman ise iskiden gelip o mühürü sökerek aboneliği yeniden başlatırlar. neyse lafı fazla dolandırmayalım.

İski su borcu olan biri yeniden abonelik alabilir mi ?

hayır alamaz ! (istanbul içi konuşuyorum, başka illerde sistem nasıl işler bilmiyorum) bu iş elektrik de olduğu gibi değil. sistem bambaşka işliyor. elektrikte, geçmişe yönelik bir borç varsa, başka bir kimse gidip (bu borç kapanmadan) yeni bir abonelik alabilir. ama su aboneliği alamıyor.

söz konusu iş yerine ait kiracılar iski’ye gidip yeni bir abonelik başlatmak için talep oluşturma çalıştığında; iski’deki yetkililer, su saatinin 1300 liraya yakın bir borcu olduğu, bu borcu 2015 yılına ait olduğu, üzerine faiz bindiği ve ödenmediği içinde avukata verildiği, üstelik avukatlık masraflarının da tahsil edilmesi gerektiğini söylemişler. avukatlık masrafları 400 küsür lira.

kiracılar geçmiş borcun tahsil edilmeden yeni bir abonelik başlatmak istemişler.. öyle ya ! çünkü geçmiş borçla ilgilerinin olmadığını, dolayısıyla mağdur olacaklarını söylemişler… ama iski yetkilileri olumsuz cevap vermiş.

bana göre saçma !

geçmiş borç, eski abonelik kimin üzerindeyse ondan tahsil edilmeli; tıpkı elektrikte olduğu gibi. yeni aboneye ne ki geçmiş borçtan ?