İkinci el çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler ?

ikinci el çamaşır makinesi satın almadan evvel dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.
şayet az sonra bahsedeceğimiz bu ayrıntıları dikkate alırsanız ikinci el çamaşır makineniz size sorun çıkartmamış olur.
evvela ikinci el çamaşır makinesi nerede satılır; biraz bundan söz edelim


ikinci el çamaşır makineleri genelde spotçu diye tabir ettiğimiz ikinci el eşya alıp satan yerlerde satılır. burada bulunan çamaşır makineleri spotçu tarafından piyasadan toplanmış olup bütün bakımları yapıldıktan sonra satışa sunulmuştur. ama bazı spotçular piyasadan topladıkları çamaşır makinelerine hiç bir bakım yapmadan ve hatta çalışıp çalışmadığını bile kontrol etmeden satarlar. spotçu hiç bir şekilde kontrole tabi tutmadığı bu makineleri müşterilerine satar, müşteri ise bu makineyi alır, evine kurar ve makine başlar sorun çıkartmaya…

işte böyle bir durum canınız fevkalede sıkılmasına sebep olur.

çamaşır makinesinde karşılaşabileceğiniz sorunlar çok değişik ve bir çok sebepten kaynaklıdır. bu sorunların başında, çamaşır makinesinin başlama ve bitirme dediğimiz programlarını yapmaması, suyunu ısıtmaması, kazanından ses geliyor olması, kapak kısmından su akıtıyor olması, çamaşır yıkama suyunu almıyor olması, çamaşır makinesinin suyunu boşaltmaması gibi bir sürü sorun olabilir.

işte yukarıda zikredilen bu sorunlarla karşılaşmamanız için, spotçudan aldığınız makineye en az 3 aylık garanti isteyin, spotçu size bu garantiyi sağlamıyorsa almayın. çamaşır makinesini satın almadan evvele kesinlikle fişe takıp kısa program yıkama yapmayı deneyin eğer böyle bir şansınız yoksa kesinlikle sıkma devrini açarak sıkma devrinin kendiliğinden sona ermesini bekleyin yani makinenin sıkma devrinin sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. elinizle kazanı şöyle bir çevirin, anormal bir ses varsa kazanın bilyaları dağılmak üzere olabilir bu durumda makineyi satın almayın. çamaşır makinesinin kapağının tam olarak kapandığından emin olun. çamaşır makinesi satın aldıktan sonra tahliye borularını ve temiz su hortumlarını istemeyi unutmayın.

satın alacağınız makinenin tam olarak çalışıp çalışmadığınız anlamanız için makinenin suya bağlanması ve tam program yaptırılması gerekir. hiç bir spotçuda size bu imkanı sağlamaz işte bu bakımdan çamaşır makinesi satın almadan evvel dikkat edeceğiniz en önemli hususları yukarıda kısaca özetledim.. size anlattığım bu hususlar çamaşır makinesini denemek için suyu ihtiyacınız olmadan yapabileceğiniz denemelerdir.

One thought on “İkinci el çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.