ssk logo

İsteğe bağlı sigortaya geçerken size ne lazım olur ?

ssk_logoBilindiği gibi isteğe bağlı sigorta demek bağkur demektir.Diyelim ki hiç bir yerde çalışmıyorsunuz ama geliriniz var mesela kira alıyorsunuz ya da internetten para kazanıyorsunuz.Kendi kendine diyorsunuz ki yahu onun bunun yanında çalışacağıma oturmuşum internetin başına para kazanıyorum birde kendimi emekli etmek için uğraşayım ama nasıl ?

Eskiden bir insanın kendini emekli edebilmesi için ya bir yerde çalışması ya da patron olup kendi bağkurunu ödemesi gerekirdi ama devlet buna son verdi ve parası olan (aylık isteğe bağlı sigorta primi 362 TL Ekim 2014 itibarıyla) her insanı hiç bir yerde çalışmadan,çalıştırılmadan kendi kendini emekli edebiliyor işte bunun adına da isteğe bağlı sigorta deniliyor.

Peki isteğe bağlı sigortalı olabilmek için size ne lazım ? Sadece bir TC kimliği o kadar, başka hiç bir şeye ihtiyacınız yok.Bağlı bulunduğunuz yerde bulunan en yakın sigorta kurumuna gidiyor ve sıra kağıdı alıyorsunuz sıra size geldiğinde ben isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum dediğiniz anda size bir form veriyorlar dolduruyorsunuz ve ertesi gün isteğe bağlı sigortalı yani bağkur’lu oluyorsunuz işte hepsi bu kadar basit.