Elektrik saati kaybolursa ne olur ?

elektrik sayaçŞayet elektrik sayacınız kaybolduysa hiçte endişe etmenize gerek yoktur.
Elektrik sayacı en basit tabirle, kullandığınız elektriğin ne kadar ücreti olduğunu hesaplamaya yarayan bir alettir.
Normal olarak bir meskenin elektriği kapatıldığında süreç şöyle işler:
Bağlı bulunduğunuz elektrik idaresine müracaat edilir ve elektriğin kapatılması için gerekli imzalar atılır bütün borçlar ödenir.Daha sonra elektrik idaresinden gelen bir yetkili saatin üzerinde bulunan numaraları elindeki kağıda yazar ( bu numaralar elektrik sayacında en son kaç kilowatt elektrik yaktığınızdır) Hepsi bu kadar.Artık yasal olarak elektrik sayacı sizin üzerinizde değildir, elektrik sayacını biri üzerine alana kadar bu saat “kimsesizdir”…

Diyelim ki bu arada elektrik kullanılmaya devam edildi; yeniden elektrik açıldığı zaman (yeni başvuru yapıldığı zaman) eski numara ile (hani şu saati kapatmak için dilekçe verdikten sonra elektrik saatinin üzerindeki bir kağıda not edilen numara) halihazırda ki numara arasında kullanılan elektriği saati üzerine alan öder.Borcu olan bir saat borcu ödenmeden açılmaz.
Şimdi gelelim asıl soruya:
Elektrik sayacı-saati kaybolmuşsa ne olur ?
Elektrik sayacı kaybolmuşsa ya da yerinden sökülmüşse elektrik idaresi sizin ne kadar elektrik kullandığınızı bilemeyecek bu durumda ise saatin en son sahibine ceza kesecek ama saatin sahibi yok veya elektrik saati “kimsesiz”. Şayet sayaç kimsesiz ise durum basit, hemen yeni bir saat alınacak ve bu sıfır saate yeni bir abone yapılacak.
Elektrik idaresi kimseyi elektriksiz bırakamaz daha doğrusu mağdur etmek istemez bu bakımdan sıfır saatle yeni bir abone elektrik kullanmaya devam eder.Eski saatin akıbeti ise zaten “kimsesiz” olduğu için kime ceza kesilecek.
Burada önemli olan çalınan ya da kaybolan elektrik saatinin kimsenin üzerinde olmamasıdır.Eğer elektrik saati birinin üzerinde ise o birine ceza kesilebilir.

One comment

  1. Her neden se ben yeni aboneyim ve bugün o yuklenen ceza bana kesildi ne yapmam.gerekiyor?

Comments are closed.