Cezaevinde revir ne demek, revire nasıl çıkılır ?

revir tabirini toplumun büyük bir kesimi duymamıştır, ne manaya geldiğini bilmez. revir, genelde cezaevi içinde kullanılan bir tabir, bir isimdir. revir demek cezaevi içinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin hastalanadıkları zaman muayene oldukları yere verilen isimdir. yani cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin hastalandıkları vakit tedavi edildikleri bir yerdir.

revir süreci

diyelim ki cezaevinde kalan bir tutuklu ya da hükümlüsünüz ve hastalandınız… çok acil bir durumunuz yoksa o gün bir dilekçe yazarsınız. (revire çıkmak dilekçe ile mümkündür) sabah sayımında mahkumları saymaya gelen cezaevi personeli sizin yazdığınız dilekçeyi alır ve o gün sizi gardiyan eşliğinde revire çıkartılar. (yani dilekçe verdiğiniz gün revire çıkarsınız.)

revir, cezaevinin içindedir.

gardiyanlar eşliğinde revirde bulunan doktorun odadına girersiniz. doktor size rahatsızlığınızı sorar. rahatsızlığınızın tedavisi ilaçlarla mümkün ise size bir reçete yazar. reçetedeki ilaçlar ise o hafta size teslim edilir. kiritik ilaçlar kullanmanız gereken saatte size teker teker verilir. şayet rahatsızlığınız tehlikeli bir seviye ise cezaevi doktoru yetkisini kullanarak size cezaevine en yakın olan bir devlet hastanesine sevk eder. sonra siz, sevk gününün gelmesini beklersiniz.

cezaevinden hastaneye sevk

cezavi doktoru tarafından hastaneye sevk edildiğinizde bu sevkler cezaevi idaresi tarafından sıraya konur. sıranız geldiğinizde jandarma sizi devlet hastanesine götürür. sevk sıranız cezaevinin yoğunluğuna göre değişir. bazen bir sonraki gün hastaneye sevkiniz gerçekleşirken bazende haftalarca beklemek zorunda kalırsınız.

sabah vakti sayımdan sonra kapınız açılır ve gardiyanlar sizi odanızdan çıkartarak jandarmaya teslim eder. jandarma sizi “teslim” aldığına dair evrakları imzalar ve siz o andan itibaren artık cezaevi idaresinin sorumluğunda değil jandarmanın sorumluluğundasınızdır. jandarma elinize kelepçe ya da zincir takar ve sizi ring arabası diye tabir edilen bir cezaevi mahkum taşıma aracının içine bindirir. bu araç içten kilitlidir ve kaçmanız mümkün değildir.

cezaevi ring aracı
cezaevi ring aracı içi

cezaevi ring aracının içi konfordan uzaktır. yolculuk ederken her yanınız ağırır, sağınız solunuz tutulur.

jandarma personeli sağ ve sol kolunuza girer o esnada elleriniz zincirili bir şekildedir. jandarma sizi devlet hastanesinin içine sokar bu arada hastanede bulunan insanlar tuhaf tuhaf size bakar 🙂 jandarma sıra beklemeden sizi doktorun odasına sokar ve doktor sizi muayene eder. çok ciddi bir rahatsızlığınız yoksa sizi yeniden cezaevine yollar ama ciddi anlamda bir rahatsızlığınız söz konusu ise, hastane doktorunun sizi hastanede yatırma, müşahede altında tutma yetksi vardır.