koşu bandı ne kadar koşmak

Koşu bandında ne kadar koşmak lazım

koşu bandı ne kadar koşmakKoşu bandında ne kadar koşmalıyız ? Bu soruya verilecek en güzel cevap kişinin kendisiyle ilgilidir.Mesela ben yarım saat koşuyorsam siz 15 dakika koşuyor olabilirsiniz.

Koşu bandında koşmanın dünya üzerinde herhangi bir standardı yoktur, şu kadar koşacaksın, şu kadar dakika koşu bandından inmeyeceksin diye bir şey yoktur.
Koşu bandına çıktığınız anda zamanı unutun, sürekli saate bakmak zamanın geçmemesini sağlar ve canınız sıkılmaya başlar.Canınız sıkılmaya başladığı zaman ise 5 dakika koşmak 30 dakika koşmak gibi uzun gelebilir.

Ben yaklaşık 3 senedir düzenli olarak koşu bandında koşan biriyim.Koşu bandına çıktığımda en az 20 dakika en fazlada 35 dakika koşarım.Bana göre koşu bandında en az (yaşa ve sağlık durumuna göre) 20 dakika koşulmalıdır.Adam gibi terlemeden koşu bandından inilmemelidir (tabi ki başka sporlar yapılacaksa koşu bandına sadece ısınmak amaçlı çıkabilir bu durumda ise ısınmak için size 5 dakika yeter)

Az evvelde söylediğim gibi, koşu bandına çıktığınız anda zamanı unutun mümkünse önüne bir bilgisayar koyup film izleyin, müzik dinleyin, televizyonun karşısında koşmaya çalışın.Bu tip cihazlara dalıp gittiğinizde ne kadar koştuğunuzu anlamayacaksınız.
Koşu bandında koşarken dikkat edilecek bir kaç husus:

Koşmaya başlamadan evvel koşu ayarı yavaştan hızlıya doğru yükseltilmeli bir anda hızlı bir ayardan koşmaya başlanmamalı.Koşu bittiği anda koşu bir anda bitirilmemeli hız ayar kademesi nasıl yavaştan hızlıya doğru yükseltildi ise koşuyu bitirirken de ayar, hızlıdan yavaşa doğru getirilmeli.Vücudun nasıl ki ısınması için bir miktar zamana ihtiyacı varsa soğuması içinde bazı şeylere ihtiyacı vardır.Şunu unutmayın hiç bir zaman spora bir anda başlayıp bir anda bitirmeyin; hızınızı kademe kademe artırın ve hızınızı kademe kademe düşürün.