İkinci el ranza satan yerler

son zamanlarda bir çok ürünün fiyatı ortalama yüzde 40 oranında artış sağladı. hemen her şeyin fiyatı neredeyse yüzde 40 arttı. insanların maaşlarına çok düşük zamlar yapılırken kullandığımız eşyalara ve tükettiğimiz gıdalara fahiş zamlar yapılması taktir edersiniz rezil ötesi bir durumdur.

neyse konumuz bu değil…konumuz bu değil ama bu konu bizi doğrudan etkiliyor zira biz burada ikinci el ranza satan yerleri araştırmaya çalışıyoruz. sıfırı dururken ikinci el ranzayı kim alır ? tabi ki ekonomik olarak sıkıntı yaşayan insan satın alır.

ikinci el ranzalar genelde şantiyelerde, yurtlarda, otellerde, işçilerin kaldığı yerlerde bol miktarda bulunur. ranzalar ikiye ayrılır. 1.tipte bulunan ranzalar evler için kullanılmak üzre, 2. tipte bulunan ranzalarda işçilerin kullandıkları ranzalar olarak imal edilmişlerdir. gerçi yurt ve okul tarzı ranzalarda vardır ki bunlarda ev için kullanılan ranza çeşidine girer. 2.tipte bulunan ranzaları bulmak zordur. bu tip ranzalar genelde teker teker satılmaz, toplu olarak satılırlar.

şayet ev tipi ranza arıyorsanız internette ikinci el ranza alım satımı yapan yerleri kontrol edebilir ya da topkapı veya yenibosna bulunan spotçuları, 2.elcilerin pazarlarını gezebilirsiniz. tabi ki bir malı görerek satın almak görmeden satın almaktan iyidir. internette gördüğünüz bir ranzanın size ulaştığında profillerinin incecik olduğunu gördüğünüzde sinirlenirsiniz. öyle adi ranzalar vardır ki üzerine 60 kiloluk bir insan yattığında yamulurlar. böyle şeyler yaşamak istemiyorsanız satın aldığınız ranzayı görerek almalısınız.

bugün istanbul’un neredeyse her ilçesinde spot ve ikinci el eşya satan dükkanlar vardır. bağlı bulunduğunuz ilçede ikinci el ranza satan spotçunun olup olmadığını internetten kısa bir araştırma yaparak öğrenebilirsiniz.

ikinci elcilerde satılan ranzaların fiyatları değişiklik gösterir. ev tipi ranzaların fiyatı şantiye tipi ranzaların fiyatından daha yüksektir.

ranzalar demir ve ahşap olmak üzre iki gruptan oluşur. ahşap ranzalar demir ranzalardan hem daha sağlıklıdır hemde daha tehlikesizdir. internette çok ama çok ucuz fiyata satılan ev tipi bir sürü ranzaya rastlamak mümkündür. yeter ki sabırla ve dikkatle arayın. aileler genelde çocukları büyüdüğü için bu ranzaları satar. asıl amaçları para kazanmak değildir, büyük bir kısmı evde yer açılsın diye satmak ister bu ranzaları… ben internette araştırma yaparken 2000 bin liralık bir ranzayı 150 liraya satan birisine rastladım. yerim olsaydı kesinlikle satın alırdım bu ranzayı. işte internet böyle; bir sürü fırsatlarla dolu bir yer… yeter ki araştırma yaparken sabırlı olun ayrıca neyi nerede aradığınızı bilin.

One comment

Comments are closed.