Sanal kartla nasıl alışveriş yapılır (resimli anlatım)

Kredi kartlarını doğru düzgün kullanırsan dünyadaki güzel nimetlerden bir tanesidir.Ama adam gibi kullanmaz, dolayısıyla ayağını yorganına göre uzatmaz isen (1000 lira maaşlı insanın 3000 liralık telefon satın alması) kredi kartı kullanmak tam bir felakettir.İnsanın ocağına incir ağacı diker.

Neyse konumuz bu değil; konumuz, sanal kartla nasıl alış veriş yapılır kısaca anlatmak.

Sanal kart bankada ki hesabınıza bağlı, içerisine para yüklediğinizde alışveriş yapabileceğiniz bir karttır.Tamamen ücretsizdir.Normal kredi kartları gibi yıllık para alınmaz.

Bu kart o kadar güvenlidir ki, hırsızlar kart numarasını ele geçirseler bile, içerisinde para olmayacağı için size zarar veremezler.Demek ki, sanal kredi kartında kesinlikle para bırakmamak gerekiyor.Ama diğer kredi kartları öyle değil; diğer kredi kartlarında sürekli para vardır.

Şimdi basitçe sanal kartla nasıl alışveriş yapılır resimleriyle birlikte anlatmaya çalışalım.(Ben Garanti Bankasının sanal kartlarını kullanıyorum, diğerleri de aynı zaten.)
Sanal karta hakim olmak için evvela online internet bankacılığı kullanmak zorundasınız.Bunun için ya akıllı cep telefonunuza ilgili bankanın uygulamasını indireceksiniz ve işlemlerinize buradan devam edeceksiniz ya da ilgili bankanın internet sitesinden bankaya yani hesabınıza giriş yapacaksınız.

Screenshot_1 Screenshot_2 Screenshot_3

Aşağıda sanal kartın kullanıma açılıp kapatılabilen bölümünü görmektesiniz. Garanti bankasının en güzel özelliklerinden bir tanesi, sanal kartı istediğiniz zaman kullanıma açtırabilir, istediğiniz zaman kullanıma kapatabilirsiniz.Kullanıma açmak ve kapatmak için müşteri hizmetlerini aramaya gerek yok, bu işlemi online internet bankacılığından kendiniz 2 saniyede gerçekleştirebilirsiniz.

Screenshot_4

Şimdi adım adım çok basit bir şekilde “nasıl yapılır” anlatalım:

1- Diyelim ki internetten 100 liralık bir alışveriş yapacaksınız.
2- Hesabınızdan sanal karta 100 lira para transfer ediyorsunuz (Para transferi ücretsizdir)
3- Sanal kartı kullanıma açıyorsunuz.
4- Sanal kartın kullanım bilgilerini: kredi kartı numarası, kullanım tarihi ve güvenlik kodu bilgilerini alışveriş yapacağınız siteye yazıyorsunuz.
5- En son olarak ürünü satın alıyorsunuz.
Hepsi bu kadar.

İşlem bittikten sonra sanal kredi kartına bakın, para çekildi mi çekilmedi mi diye kontrol edin…Alışveriş henüz yeni yapıldığı için “provizyon” olarak gözükecek, bir kaç gün sonra kart işlemlerine yansıyacaktır.
Alış verişi başarıyla yaptıysanız sanal kartta para olsun veya olmasın hemen kartınızı kullanıma kapatın (bunu alışkanlık haline getirin) Nasılsa sanal kartın içinde para yok, ne gerek var kapatmaya diye düşünmeyin.Siz işiniz bittikten sonra sanal kartı kullanıma yukarıda gösterildiği gibi kapatınız ve SANAL KARTIN İÇERİSİNE SADECE KULLANACAĞINIZ KADAR PARA TRANSFER EDİNİZ.YANİ 100 LİRALIK ALIŞVERİŞ YAPACAKSANIZ 100 LİRA TRANSFER EDİN 200 LİRA TRANSFER ETMEYİN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir