hapis

Yargıtay dosyayı onarsa ne olur ?

hapisYargıtayda bulunan dosyanız onaylandığında ne olur ?

Bu soruya cevap verebilmemiz için yargıtayda bulunan dosyanızın müspet mi yahut menfi mi olduğu önemlidir yani onanması iyi mi ya da kötü mü ?

Diyelim ki dosyanız olumlu yönde onaydı bu durumda artık endişe edecek bir şey kalmamıştır.Eğer olumsuz yönde bir onaylama söz konusu ise süreç şöyle işler :

Diyelim ki yargıtayda 5 senelik bir ceza davanız var ve 5 sene hapis istemiyle süren bu dava yargıtay tarafından onandı şayet yargıtay eğer isterse oradan yani yargıtaydan (yani yerel mahkemeye dosya sevk olmadan) anında tutuklamanızı çıkartabilir ki böyle bir yetkisi vardır ama genelde böyle olmaz.

Yargıtay dosyayı onaylar ve süreç şöyle devam eder; onaylanan dosya yargıtay başsavcılığına gelir ve oradan size cezayı veren ilk mahkemeye (yerel mahkeme) gelir ve size ceza veren hakim dosyayı adliye içerisinde bulunan infaz savcılığına yollar ve infaz savcılığı gerekli şartlar oluşmuşsa yani kesinleşme şerhi söz konusu ise anında yakalama emri çıkartarak bağlı bulunduğunuz ilçede ki emniyet müdürlüğüne tutuklanmanız için yazı gönderir.Çünkü ceza kesinleşmiştir ve infaza verilmesi; infaz edilmesi gerekmektedir…Artık GBT’ye düşmüşsünüzdür herhangi polis çevirmesinde yahut gittiğiniz bir otelde veya bir devlet dairesinde bulunurken bir anda tutuklanabilirsiniz.

Ceza 3 seneden fazla olduğu için infaz savcılığı teslim olmanız için 10 günlük süre içeren bir davetiye YOLLAMAZ görüldüğünüz yerde tutuklanmanız icap eder.

23 comments

 1. dosya kapandı/ kapatıldı demek: ceza onandı ya da onanmadı demektir.yargıtay aşamasından sonra istinaf olmaz. cezanız onandı ise gbt ye düşmüştür, en kısa zamanda paket olursunuz.

 2. İla incelemesinden ne demek dosyam düzelterek onama yazılı

 3. dolandırıcılıktan 4 yıl ceza aldım yerel mahkemeden dosyam yargıtayda en son incelemede görünüyordu. bugün yargıtay başsavcısında.dosyanız henüz sonuçlanmadı yazıyor.acaba bu durum ne demektir

 4. Bizim yargitayda dosyamiz vardi suan ilam incelemeainde dio bu ne anlama gelio acil bi cevap verirseniz cok sevinirim

 5. iyi günler hocam şu anda ben açık ceza evindeyim ve izine ayrıldım 6 ceza dairesinde bir dosyam görünüyor ve ilgili Yargıtay dairesinde yazıyor şu anki cezamın bitmesine 8.5 ay kaldı gelicek olan cezam 2yıl 1ay ben cezaevindeyken ceza bana onaması diye tebliğ edilirmi yoksa direk gelirmi veya ne zaman gelebilir yardımcı olurmusunuz tşk ederim işlerim berbat oldu bu cezayı para cezasına çevirebilirmiyim veya elektronik pranga yasasından faydalanabilirmiyim

 6. 4 sene 2 ay cezam vaedı yargıtaya gonderdım onama yazıyor lehımemı aleyhımemı anlamadım yardımcı olursanız sevınırım.

 7. Acil yazın lütfen cezam 3 yıl onandi eve kagıt gelirmi yoksa direk aramam cikar

 8. merhabalar yargıtayda bulunan dosyamızda onama yada bozma kararını beklerken cbs ye gönderildi yazmaya başladı. Cbs ye baktığımda ise ilam incelemesi yazıyor icrada yüklü miltarda paramız var ilam incelemesi nedir ve süreç tahminen ne kadar devam eder

 9. Dosya Ayrıntı Bilgileri
  İlgili Yargıtay Dairesi : Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı
  Esas Numarası :
  Tebliğname Numarası : 5 – 2013/
  Savcı İstem :
  Geliş Tarihi : 29/04/2013
  Mahkemesi : Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi
  Mahkeme Esas Numarası : 2011/
  Mahkeme Karar Numarası : 2013/
  Mahkeme Karar Tarihi : 20/03/2013
  Savcılık Esas Numarası : 2011/
  Savcılık Tarihi : 16/04/2013
  Dava/Suç Türü :…………………………………
  Durum : Postalandı
  İlişkili Dosya Listesi :
  Dosya Sonuç Bilgileri
  Karar Numarası :
  Yargitay Kararı :
  Karar Tarihi :
  Dosya Kapatma Tarihi : 18/06/2014
  Dosya sonuç bilgilerinde sadece dosya kapatma tarihi yazılmış başka hiçbir bilgi yer almıyor bu ne anlama geliyor dosyam sonuçlanmış mı yoksa eksiklik vs yönünden geri mi yollanmış bilgi verebilir misiniz…..

  1. Ayni durum bende de soz konusu postalandi yaziyor birde dosya kapatma tarihi..ancak baska hicbirsey yazmiyor.postalanmadan once en son daireye gonderilmek uzere bolumde yazdi ve postalandi.??ne demek oluyor bu?

 10. Merhaba benim dosyam onaylanmış şekilde geldi 18 ay sonra 4 yıl 5 ay 10 gün şeklinde tekrar Yargıtay’a itiraz hakkım varmı moralim çok bozuk sizden cevap beklıyorum saygılar

  1. Sadece karar düzeltme hakkınız var. Ki bu aşamanın lehinize sonuçlanması çok ama çok düşük

   1. Çok teşekkür ederim yanlız ben olay esnasında 17 yaşındaydım suça sürüklenen çoçuk olarak geçiyor el ile tutulur tek bir delil bile Yok ve suç ben işlemedim yargıtay çok güveniyordum sadece sözlü bir ifade ile genç birinin hayatı sönermi sizce 8 ay tutuklu yattım 4 yıl 5 ay 10 gün ceza verip bıraktılar daha 2 gün önce onaylanmış tekrar girip yatmak çok zoruma gidiyor bir çıkar yol biliyormusunuz çok zor durumdayım Üniveristesi kazandım ehliyet aldım güvenlik sertifikası aldım hak mı sizce bu 🙁

    1. Mrb iyi günler.Yargıtayda bulunan dosyamda en son dosya ayrıntı bilgilerinde ilgili ceza dairesi olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gözüküyordu ve sonuç olarak durumda postalandı görünüyor.Dosya sonuç bilgilerinde ise sadece dosya kapatma tarihi yazıyor ilgili ceza dairesi karar vs hiç birşey yazmıyor.Bu ne demek oluyor dosyam sonuçlanmış mı luyor yoksa yerel mahkemeye geri mi yollanmış oluyor bir eksiklik yönünden.yardımcı olursanız sevinirim.

    2. Dosya Ayrıntı Bilgileri
     İlgili Yargıtay Dairesi : Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı
     Esas Numarası :
     Tebliğname Numarası : 5 – 2013/———–
     Savcı İstem :
     Geliş Tarihi : 29/04/2013
     Mahkemesi : Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi
     Mahkeme Esas Numarası : 2011/———-
     Mahkeme Karar Numarası : 2013/———-
     Mahkeme Karar Tarihi : 20/03/2013
     Savcılık Esas Numarası : 2011/———–
     Savcılık Tarihi : 16/04/2013
     Dava/Suç Türü : —————————-
     Durum : Postalandı
     İlişkili Dosya Listesi :
     Dosya Sonuç Bilgileri
     Karar Numarası :
     Yargitay Kararı :
     Karar Tarihi :
     Dosya Kapatma Tarihi : 18/06/2014

 11. Merhaba ben calistim isyerinin benim kullandigim kasadan degisik zamanlar icinde para aldim karsi taraf once sikayetci olmadi polis kayitlarinda var ben odeme yaptim yinede fakat sonra benden 5 bin tl istedi sonra kararini deyistirim 30 bin tl isreyerek zordurumumdan faydalanmak istedi ben odeyemezdim bu parayi sikayetci oldu tekrar yerek mahkeme ilk sucum olmasina rahmen 3 yil 1 ay15 gun verdi yargitay bu konuyu nasil degerlendirir duzenli ssk liyim aileme ben bakiyorum bu ceza fazla degilmi ilk sucum olmasina rahmen bana cvp verirseniz sevinirim avukat tutsam ise yarar mi karsi tarafla anlassam sonuc degisir mi

 12. merhaba. ben 15 asliyeden 2 yıl 6 ay hapis ve 5.000 tl para cezası aldım. karar bana ulaşmadan yakanmam çıkmış ve 10 ay hapis yattım. kararın tebliğ usulüne itirazım kabul oldu ve dosyam yargıtay a gitti. yeni yargıtaydan onanma kararı geldi. benim suçum işten çıkarıldığımda zimmetimde kalan 3.000 tl yi geriye ödememekti. şu an imkanım ancak oluştu. bu parayı şirket hesabına yatırsam şirket şikayeti geri çekebilir mi bu karar asliye ceza mahkemesi tarafından bozulabilir mi? şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   1. Yeni yasa oyle demiyor ama istinaf yasasina bas vurabilirsiniz dio kesinlesen kararlara

 13. Merhaba benim yargitayda dosyam bi davada iki dosya gozukuyordub birinde onandi yaziyor digerinde siralama soyle ilam inceleme, inceleme ve son olarakta postalandi yaziyor. Neden ayni suc iki dosya halinda gozukuyor. Biri onan di? Digeri postalandi? Ne anlama gelir simdiden yardiminiz icin tesekur ederim.

  1. Gayet normal.oradaki aşamalar gözüküyor.ilk önce dosyayı onamış sonrada yerel mahkemenize postalamış ve dosyayı kapatmış .2 kere açık gözükmesi, dosya her aşamada kayıt altına alınır bu anormal durum değil.sizin dosyanız onama ve postalandı yazdığına göre yargıtay aşaması noktalanmış.

 14. merhaba benim yargıtayda tazmınat dosyam vardı dosya kapalı 05 03 2014 karar tarihi 20 03 2014 dosya kapatma tarihi durum postalandı gözüküyo daha çok sürermi

Comments are closed.