Nerede koşsam,doğada mı koşu bandıda mı ?

koşu bandıNerede koşalım, doğada mı ya da evimizde bulunan koşu bandıda mı ? Asıl önemli olan nedir biliyor musunuz ? Koşun da nerede koşarsanız koşun ama yeter ki her iki günde bir yarım saat koşun ya da koşamayan kimseler yürüsünler.

İnsanlar soruyorlar yahu nerede koşayım Doğa yerine koşu bandıda mı koşalım ? şeklinde bir sürü soru.

Yukarıda kısaca üzerinde durduğum gibi koşun da nerede koşarsanız koşun yeter ki terleyin damarlarınıza kan pompalansın, yorulun ve duş alın göreceksiniz ki kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Hem doğada hem de evinde koşma imkanı olan kimselerin tabi ki doğada,temiz hava koşması daha faydalıdır, bu tartışılmaz bile.Ancak yaşadığı yer müsait olmadığı için dışarıda temiz havada koşma imkanı bulamayan kimseler evlerine kuracağı koşu bandı ile koşabilirler.

Şu unutulmamalıdır:

Doğada koşmak insanı koşu bandında koşmaktan daha fazla yorar.Aynı mesafeyi hem koşu bandı hem de dışarıda koşunca dışarıda koşarken daha fazla yorulduğunuzu hissedeceksiniz.Çünkü koşu bandında vücudu ileri itmek için bir kuvvet uygulamanıza gerek yok sadece ayaklarınız çalışıyor.Siz,ayaklarınızın altından kayıp giden bir bantta ayak uyduruyorsunuz oysa dışarıda koşarken daha fazla efor harcayacaksınız çünkü ileri doğru gidebilmek için daha fazla enerji kullanmanız gerekir koşu bandı da ise ileri gitmek diye bir şey yoktur sadece ayaklar çalışır.

Kesinlikle ve kesinlikle koşu bandın da koşma imkanı olan kimseler “doğada koşamıyorum yahu ne gerek var evde koşmaya” diyerek koşmaktan vazgeçmesinler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.